ویال TRASYLOL تراسیلول 10000واحد/میلی لیتر 50 میلی لیتر

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو: Aprotinin
گروه دارویی:  Blood Products Plasma Expanders and Haemostatics
فزایش دهنده پلاسما و خون ساز


مصرف در بارداری:     
موارد مصرف:
آپروتینین در بیمارانی که در معرض خطر شدید از دست دادن خون در طول عمل جراحی قلب باز یا پس از آن هستند و همچنین در بیمارانی که نگهداری بهینه خون در آنان در اولویت مطلق است، مصرف می‌ شود. این دارو همچنین در خونریزی‌های مخاطره‌آمیز ناشی از زیادی پلاسمین خون ( در لوسمی پرومیلوسیتیک حاد و پس از درمان با داروهای ترمبولیتیک و طی عمل جراحی برداشت تومور بدخیم ) مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر:
آپروتینین یک مهار کننده آنزیکم پروتئیناز و دارای چندین اثر بر روی سیستم انعقادی است. علاوه بر این، آپروتینین به طور مستقیم از طریق مهار پلاسمی و کالیکریئین، از فیبرینولیز جلوگیری می‌کند.

فارماکوکینتیک:
این دارو به سرعت پس از تزریق وریدی در فضای خارج سلولی، توزیع می یابد و به این ترتیب غلظت پلاسمایی آن به سرعت کاهش می‌یابد. آپروتینین به طور فعال توسط توبول‌های پروکسیمال در کلیه باز جمع و تجمع می‌یابد . این دارو به آهستگی در کلیه متابولیزه می‌شود.نیمه عمر دارو در مرحله پس از مرحله توزیع، تقریباً 150 دقیقه و در مرحله نهایی که پس از 5 ساعت از مصرف می‌باشد، تقریباً 10 ساعت است. آپروتینین به شکل غیر فعال از طریق ادرار دفع می‌شود.

موارد منع مصرف:
در صورت وجود آلرژی نسبت به این دارو،نباید مصرف شود.

هشدارها:
1- این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود : درمان قبلی با آپروتینین و در موارد توقف عمیق و هیپوترمیک گردش خون به ویژه بیماران با سن بیشتر از 65.
2- تمام مقادیر مصرف وریدی آپروتینین، باید به تنهایی و از طریق مسیرورید مرکزی باشد.
3- به منظور تعیین احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک به تمام بیماران باید در ابتدا یک مقدار آزمایشی تزریق شود. برای این منظور، یک میلی لیتر از دارو از راه وریدی ، 10 دقیقه قبل از تزریق مقدار مصرف درمانی، تزریق می‌شود.
4- در بیمارانی که پس از تزریق مقدار آزمایشی، دچار واکنش آلرژیک می‌شوند، این دارو نباید مصرف شود.
5- در بمارانی که قبلاً این دارو را دریافت نموده‌اند، مصرف مجدد آپروتینین ( حتی مقدار آزمایشی) باید با احتیاط فراوان صورت گیرد. در صورتیکه آزمایش تعیین حساسیت موفقیت باشد، تزریق وریدی پیشگیری کننده یک داروی آنتاگونیست گیرنده H1 هیستامین ( مانند دیفن هیدرامین ) بلافاصله قبل از تزریق دارو، توصیه می شود.
6- در طول مصرف، وضعیت بیماراز نظر بروز علائم و نشانه‌های آنافیلاکسی باید به دقت بررسی شود.

عوارض جانبی:
واکنش های آلرژیک( شامل خارش، ضعف تنفسی، تاکیکاردی،کاهش فشار خون، و اسپاسم برونش) و ترومبوفلبیت موضعی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل دارویی:
داروهای ضد انهلال فیبری و داروهای ترومبولیتیک در صورت مصرف همزمان، دارای اثرات آنتاگونیست هستند.

نکات قابل توصیه:
آپروتینین با کورتیکواسترواوئیدها، هارین، تتراسیکلین‌ها و محلول‌های مغزی حاوی اسیدهای آمینه یا چربی امولسیونه ناسازگاری دارد.

مقدار مصرف:
برای پیشگیری از خونریزی، در رژیم درمانی با مقدار مصرف زیاد، مقدار آزمایشی 000/10 واحد و مقدار شروع 000/000/2 واحد تزریق آهسته وریدی می‌شود، به عنوان مقدار نگهدارنده، 000/500 واحد در هر ساعت انفوزیون آهسته وریدی می‌شود. در رژیم درمانی با مقدار مصرف کم، مقدار آزمایشی 000/10 واحد تزریق آهسته وریدی می‌شود. مقدار شروع، باید به آهستگی طی 30-20 دقیقه پس از القای بیهوشی و قبل از باز کردن جناغ سینه تجویز شود. پس از تجویز مقدار شروع، مقدار نگهدارنده نیز با سرعت ثابت تا زمان انجام عمل جراحی، انفوزیون می‌گردد.

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir


اشکال دارویی:
Injection : 20,000IU/1mL

تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
ویال تراسیلول 10000واحد/میلی لیتر 50 میلی لیتر
BAYER SCHERING PHARMA [ آلمان ]
        
تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
TRASYLOL Injection 10,000 KIU/ml,50 ml vial    
BAYER SCHERING PHARMA [ GERMANY ]
    

اطلاعات داروها،دارو،داروهای خون ساز،دارویاب،عوارض دارو،مرکز اطلاعات دارویی ایران،معرفی دارو،پایگاه اطلاعات دارویی،اطلاعات دارویی و مشخصات داروها