آمپول LADUMIC لادومیک 5 و 10 واحد
آمپول OXYTIP اکسی تیپ 5 و 10 واحد/1 میلی لیتر

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Oxytocin
گروه دارویی: Hypothalamic and Pituitary Hormones
هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز


مصرف در بارداری:
موارد مصرف:

اکسی توسین به منظور القاء با تشدید انقباضات رحمی در هنگام زایمان، جلوگیری و درمان خونریزی پس از زایمان، درمان سقط ناقص و سقط های درمانی، کاهش خروج شیر، تشخیص دیسترس جنینی و تشخیص عدم کفایت رحمی – جفتی به کار می رود.


مکانیسم اثر:

رحم دارای گیرنده های حساس به اکسی توسین می باشد. توسین با افزایش غلظت کلسیم داخل سلولی، انقباض عضله صاف رحم را تحریک و به این ترتیب با تقلید انقباضات طبیعی، سبب القاء زایمان و کند شدن موقت جریان خون رحم می شود. شدت و وسعت انقباضات رحمی افزایش یافته و منجر به اتساع و محو شدن غشاء دهانه رحم می شود. با پیشرفن بارداری و ازدیاد تعداد گیرنده های اکسی توسین پاسخ رحم به اکسی توسین نیز افزایش می یابد.


فارماکوکینتیک:

متابولیسم دارو به وسیله اکسی توسیناز بافتی صورت می گیرد. اکسی توسیناز در جفت و پلاسما نیز وجود دارد. نیمه عمر دارو 6-1 دقیقه می باشد. در تزریق داخل عضلانی، اثر دارو پس از 5-3 دقیقه شروع و طول اثر دارو 3-2 ساعت و در تزریق داخل وریدی، شروع اثر فوری و طول اثر یکساعت می باشد.


موارد منع مصرف:

در صورت وجود انقباضات هیپرتونیک رحم، انسداد مکانیکی برای زایمان، مشکلات جنینی، شرایطی که زایمان از طریق واژن نباید صورت بگیرد، مقاومت رحم به اکسی توسین، پره اکلامپسی شدید یا بیماری قلبی- عروقی شدید و نارسایی کلیوی، در زنان با سن بیش از 35 سال و زنان با سابقه جراحی سزارین، نباید مصرف شود.


هشدارها:

1. در صورت عدم تناسب سر جنین و لگن مادر، القاء زایمان باید با احتیاط صورت گیرد.
2. در فشار خون خفیف یا متوسط ایجاد شده به واسطه بارداری و بیماری قلبی- عروقی، دارو با احتیاط مصرف شود.
3. در مسمومیت با آب و کاهش سدیم خون، باید از انفوزیون حجم زیاد مایعات اجتناب گردد.
4. اثرات دارو با تجویز همزمان پروستاگلاندین ها افزایش می یابد و کنترل دقیق بیمار لازم می باشد.
5. در بیهوشی انسدادی دمی(caudal) ممکن است اثرات افزاینده فشار خون مقلدهای سمپاتیک تشدید شود.


عوارض جانبی:

اسپاسم رحم، افزایش تحریک پذیر رحم( که معمولاً با مقادیر بالا صورت می گیرد و ممکن است سبب اختلالات جنینی به صورت خفگی، مرگ، افزایش تونیسیته، انقباضات تتانیک، آسیب بافتی یا پارگی رحم شود)، مسمومیت با آب و کاهش سدیم خون ناشی از مصرف مقادیر بالا تهوع،‌استفراغ، آریتمی، بثورات جلدی و واکنشهای آنافیلاکتیک از عوارض جانبی دارو می باشد.


تداخل دارویی:

مصرف همزمان دارو با اکسی توسین های دیگر با افزایش کشش رحم، ممکن است سبب پارگی رحم یا دهانه رحم شود، خصوصاً اگردهانه رحم اتساع پیدا نکرده باشد.


نکات قابل توصیه:

1. با کنترل دقیق ضربان قلب جنین و فعالیت رحم، مقدار دارو را مطابق با نیاز هر فرد می توان تنظیم نمود. در صورت مشاهده افزایش فعالیت رحم یا اختلالات جنینی، دارو باید قطع شود.
2. از تزریق سریع داخل وریدی دارو باید اجتناب شود.
3. تجویز طولانی مدت مقادیر زیاد دارو همراه با تزریق داخل وریدی حجم زیادی از مایعات ، ممکن است سبب مسمومیت با آب و کاهش سدیم خون شود. بنابراین باید از رقیق کننده های حاوی الکترولیت استفاده نموده و غلظت اکسی توسین را زیاد و مصرف مایعات را محدود نمود.
4. در صورت مصرف همزمان سایر داروهای اکسی توسیک، تا زمان کاهش اثرات آنها، اکسی توسین تجویز نشود.


مقدار مصرف:

به منظور القاء زایمان milliunits/min 4-1، از طریق انفوزیون داخل وریدی تجویز می شود. که به تدریج با فواصل بیش از 20 دقیقه افزایش می یابد تا الگوی زایمان به حالت طبیعی نزدیک شود. حداکثر سرعت انفوزیون milliunits/min 20 می باشد و نباید بیش از u/day 5 مصرف شود. در جراحی سزارین، 5 واحد از دارو فوراً پس از زایمان، 5 واحد پس از خروج جفت از طریق تزریق آهسته داخل وریدی تجویز می شود. در موارد حاد برای کنترل خونریزی رحم از انفوزیون داخل وریدی 20-5 واحد در 500 میلی لیتر رقیق کننده غیر هیدراته با سرعت مناسب استفاده می شود. در سقط ناقص، سقط اجباری و فراموش شده، 5 واحد از طریق تزریق آهسته داخل وریدی تجویز می شود که در صورت لزوم یا انفوزیون وریدی با سرعت milliunits/min20 یا بیشتر ادامه می یابد.

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:

Injection: 5 u/ml
Injection: 10 u/ml


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
آمپول لادومیک 5 واحد
داروسازی ابوریحان [ ایران ]

آمپول لادومیک 10 واحد
داروسازی ابوریحان [ ایران ]

آمپول اکسی تیپ 10 واحد/1 میلی لیتر
داروسازی کاسپین تامین [ ایران ]

آمپول اکسی تیپ 5 واحد/1 میلی لیتر
داروسازی کاسپین تامین [ ایران ]

تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
LADUMIC 5IU AMP
داروسازی ابوریحان [ IRAN ]

LADUMIC 10IU AMP
داروسازی ابوریحان [ IRAN ]

OXYTIP 10U/1ML AMP
داروسازی کاسپین تامین [ IRAN ]

OXYTIP 5U/1ML AMP
داروسازی کاسپین تامین [ IRAN ]