اطلاعات قرص ایزوکربوکسازید Isocarboxazid

مرکز و پایگاه اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Isocarboxazid
گروه دارویی: Antidepressants
داروهای ضد افسردگی 

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور

موارد مصرف:

این دارو در درمان افسردگی اصلی مصرف می‌شود.


مکانیسم اثر:

ایزوکربوکسازید آنزیم مونوآمینواکسیداز را به صورت برگشت‌پذیر مهار می‌کند. کاهش فعالیت این آنزیم موجب غلظت ناقل‌های عصبی در محل ذخیره‌انها و دستگاه عصبی مرکزی می‌شود.


فارماکوکینتیک:

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می‌شود. متابولیسم آن کبدی است و اثر آن 10-7 روز از مصرف شروع می‌شود. این دارو از راه کلیه دفع می شود.


موارد منع مصرف:

این دارو در موارد نارسایی کبدی، فئوکروموسیتوم ، الکسیم‌حاد، نارسایی احتقانی قلب ونارسایی‌ شدید کلیه‌نباید مصرف شود.


هشدارها:

 1. این داور در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: آریتمی‌قلبی، بیماری قلبی – عروقی، سردرد شدید و مکرر، عیب کار کبد و کلیه، زیادی فشارخون، اسکیزوفرنی، تمایل به خودکشی و بیمارانی‌ که تحت عمل سمپاتکتومی قرار گرفته‌اند.
 2. در طول درمان با این دارو، فشار خون بیمار باید کنترل شود.


عوارض جانبی:

کاهش فشار خون در حالت ایستاده، اسهال، خیز محیطی، اثرات آنتی‌کولینرژیک، تاری دید، تحریک CNS، کاهش توانایی جنسی، سرگیجه، سردرد خفیف، افزایش اشتها ووزن، افزایش تعریق، تهوع،‌ لرزش و ضعف، یبوست و خشکی دهان با مصرف این دارو گزارش شده است.


تداخل دارویی:

مصرف همزمان فرآورده‌های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS ممکن است سبب تشدید اثرات مضعف CNSشود. مصرف همزمان داروهای بی‌حس کننده موضعی حاوی اپی‌نفرین با این دارو ، ممکن است منجر به کاهش شدید فشار خون شود. مصرف همزمان داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای ، فلوکستین و ترازودون با این دارو موجب بروز سندرم سروتونین (سندرم ترشح بیش از حد سروتونین که کشنده می‌باشد)‌می‌شود. اثرات کاهنده قند خون داروهای خوراکی ضد دیابت و انسولین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد، مصرف همزمان این دارو با مقادیر بیش از حد کافئین ممکن است سبب بروز آریتمی‌ شدید قلبی و افزایش بیش از حد فشار خون شود. مصرف همزمان کاربامازپین، ماپروتیلین و سایر مهارکننده‌های MAO از جمله فورازولیدون و پروکاربازین با این دارو ممکن است منجر به بحران زیادی فشار خون، تشنج و حتی مرگ شود. مصرف همزمان دکسترومتورفان با این دارو ممکن است سبب بروز هیجان و زیادی فشار خون شود. اثرات محرک CNS متیل‌فنیدات در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد. مصرف همزمان گوانتیدین و رزرپین با این دارو ممکن است منجر به بروز زیادی متوسط تا شدید فشار خون شود. مصرف همزمان لوودوپا با این دارو توصیه نمی‌شود. تحریک پذیری ، سردرد، افزایش فشار خون و توهم با مصرف همزمان متیل دوپا با این دارو گزارش شده است.


نکات قابل توصیه:

 1. برای بروز اثرات درمانی این دارو حداقل 3 هفته وقت لازم است.
 2. مصرف این دارو باید دقیقا مطابق دستور پزشک باشد.
 3. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
 4. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو ، به محض به یاد آوردن ،‌ آن نوبت باید مصرف شود. مگر اینکه تا زمان مصرف نوبت بعدی کمتر از 2 ساعت باقی مانده باشد. از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری شود و دارو مطابق رژیم درمانی باید مصرف گردد.
 5. از مصرف غذاهای حاوی تیرامین، نوشابه‌های حاوی کافئین و فرآورده‌های حاوی الکل و دارو‌های ضد سرفه، بدون مشورت با پزشک خودداری گردد.
 6. درصورت بروز علائم بحران زیادی فشار خون باید به پزشک مراجعه شود.
 7. به دلیل بروز سرگیجه هنگان برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط نمود.
 8. در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اضطراری، باید پزشک از مصرف دارو مطلع شود.
 9. به دلیل بروز سرگیجه یا تاری دید، هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
 10. بیماران مبتلا به آنژین، بدون مشورت با پزشک نباید فعالیت‌های بدنی خود را افزایش دهند.

مقدار مصرف:

بزرگسالان: به عنوان ضد افسردگی ، ابتدا 10 میلی‌گرم دوبار در روز مصرف شود و سپس در صورت تحمل بیمار، مقدار مصرف هر 4-2 روز تا حداکثر mg/day40 تا پایان هفته اول درمان افزایش می‌یابد. به عنوان مقدار نگهدارنده ، کمتر مقدار مؤثر باید مصرف شود.

مرکز و پایگاه اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir اشکال دارویی:

Tablet : 10mg


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):