پودر قابل تزریق THIOPENTHAL تیوپنتال

ویال EXIPENTAL اکسی پنتال

ویال THIOPENTAL تیوپنتال

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Thiopental Sodium
گروه دارویی: General Anaesthetics
بیهوش کننده های عمومی

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور:
ROTEXMEDICA SANDOZ داروسازی اکسیر داروسازی لقمان

موارد مصرف:

تیوپنتال به طور عمده برای القای بیهوشی عمومی و به تنهایی به عنوان بیهوش کننده وریدی در اعمال جراحی کوتاه مدت که حداقل تحریکات دردناک را دارند، مصرف می‌شود. همچنین به عنوان داروی کمکی به همراه سایر بیهوشی کننده ها و برای ایجاد خواب در حین بیهوشی متعادل همراه با داروهای دیگر مانند داروهای ضد درد با شل‌کننده‌های عضلانی به کار می‌رود. تیوپنتال ممکن است در مقادیر کم همراه با داروهای مخدر و نیتروس اکساید برای ادامه بیهوشی در اعمال جراحی طولانی مدت به کار رود. تیوپنتال به صورت مصرف کوتاه مدت جهت کنترل حالتهای تشنجی طی بیهوشی استنشاقی یا پس از آن بی‌حسی موضعی یا سایر علل مصرف می‌شود.
تیوپینال در درمان افزایش فشار داخل جمجمه‌ای در صورتی که وضعیت تنفسی بیمار به اندازه کافی کنترل شده باشد، مصرف می‌گردد و نیز ممکن است برای کاهش فشار داخل جمجمه‌ای طی استفاده از بیهوش‌کننده‌های استنشاقی مصرف شود.
تیوپنتال به منظور نارکوآنالیز در اختلالات روانی به کار می‌رود. تیوپنتال با مقادیر مصرف زیاد برای جلوگیری از کاهش اکسیژن وایسکمی مغز پس از وارد شدن آسیب به سر و سایر موارد مشابه مصرف شده است.


مکانیسم اثر:

تیوپینال یک بیهوش کننده از دسته باربیتورات‌های خیلی‌ کوتاه اثر بوده و دستگاه عصبی مرکزی را تا حد ایجاد خواب و بیهوشی تضعیف ‌می‌کند ولی اثر ضد دردی ندارد. به نظر ‌می‌رسد که این دارو از طرق افزایش پاسخ به GABA ،کاهش پاسخ به گلوتامات و کاهش مستقیم تحریک پذیری بوسیله افزایش هدایت غشایی عمل می‌کند. و بدین وسیله موجب کاهش تحریک پذیری سلولهای عصبی و ایجاد بیهوشی می‌گردد. در ضمن با انتقال تکانه‌های عصبی به طرف قشرمغز تداخل می‌نماید.


فارماکوکینتیک:

به علت حلالیت زیاد آن در چربی و درجه یونیزسیون کم آن به سرعت از سد خونی – مغزی عبور کرده و از مغز به سایر بافتهای بدن منتشر می‌شود. متابولیسم دارو عمدتا کبدی است. و مقدار کمی از آن نیز در سایر بافتهای به ویژه کلیه‌ها و مغز متابولیزه می‌شود.


موارد منع مصرف:

این دارو در درمان بیماران مبتلا به پورفیری حاد یا پورفیری با تظاهرات پوستی یا سابقه ابتلای به آن نباید مصرف شود.


هشدارها:

در موارد بیماری شدید قلبی‌-عروقی، کمی فشار خونی یا شوک، بیماریهای تنفسی شامل تنگی نفس یا انسداد مجاری تنفسی بخصوص آسم مداوم و حساسیت به باربی‌توراتها این دارو باید با احتیاط فراوان تجویز شود.


عوارض جانبی:

واکنشهای آلرژیک ، درد شکم، اضطراب یا بی‌قراری ، بثورات جلدی، کهیر، خارش یا قرمزی پوست، تورم پلک‌ها یا لبها، کاهش غیر عادی فشار خون، خس‌خس سینه و آریتمی قلبی و تضعیف دستگاه تنفسی، ترمبوفلبیت، ضعف گردش خون و تحریکات تنفسی با مصرف این داو گزارش شده است.


تداخل دارویی:

این دارو با داروهای مضعف CNSتداخل دارد. اثر کاهنده فشار خون داروهای پائین‌آورنده فشار خون در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است تشدید شود.


نکات قابل توصیه:

  1. از مصرف فرآورده‌های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNSتا 24 ساعت پس از بیهوشی باید خودداری نمود.
  2. هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند باید احتیاط نمود.

مقدار مصرف:

بزرگسالان: برای القاء بیهوشی عمومی بزرگسالان به عنوان یک راهنمای کلی 100-50 میلی‌گرمی بر حسب نیاز یا mg/kg4-3 به صورت مقدار مصرف واحد تزریق وریدی می‌شود. مقدار نگهدارنده نیز باید توسط پزشک برای هر فرد به طور جداگانه‌ تعیین شود. ولی به عنوان یک راهنمای کلی 100-50 میلی‌گرم بر حسب نیاز بیمار تزریق وریدی می‌شود. در افزایش فشار وریدی مغزی mg/kg3/5-1/5 به صورت متناوب که در صورت نیاز تا کاهش فشار داخل جمجمه می توان آن را تکرار کرد، تجویز می‌شود. در حالتهای تشنجی 125-50 میلیِ‌گرم هرچه سریعتر بعد از شروع تشنج تزریق وریدی می‌شود. در موارد نارکوآنالیز محلول 5/2 درصد با سرعت 100 میلی‌گرم در دقیقه همزمان با شمارش معکوس از 100 توسط بیمار تزریق می‌شود که بعد از اختلال در شمارش و قبل از این که خواب واقعی ایجاد شود، تزریق را باید قطع کرد.
کودکان: برای القاء بیهوشی عمومی در کودکان تا 15 سال مقدار ممصرف برای هر بیمار باید توسط پزشک تعیین گردد، ولی به عنوان یک راهنمای کلی mg/kg7-2 تزریق می‌شود. مقدار مصرف نگهدارنده نیز برای هر بیمار باید توسط پزشک تعیین گردد،ولی به عنوان یک راهنمای کلی mg/kg1 بر حسب نیاز می‌باشد.

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:

Injection: 500mg
Injection: 1g


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
پودر قابل تزریق تیوپنتال 1 گرم
ROTEXMEDICA [ آلمان ]
درمان یاب دارو
پودر قابل تزریق تیوپنتال روتکس مدیکا 500 میلی گرم
ROTEXMEDICA [ آلمان ]
درمان یاب دارو
پودر قابل تزریق تیوپنتال ساندوز 500 میلی گرم
SANDOZ [ اتریش ]
بهستان دارو
پودر قابل تزریق تیوپنتال ساندوز 1 گرم
SANDOZ [ اتریش ]
بهستان دارو
ویال اکسی پنتال 500 میلی گرم
داروسازی اکسیر [ ایران ]

ویال اکسی پنتال 1 گرم
داروسازی اکسیر [ ایران ]

ویال تیوپنتال لقمان 1 گرم
داروسازی لقمان [ ایران ]

ویال تیوپنتال لقمان 500 میلی گرم
داروسازی لقمان [ ایران ]

تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
THIOPENTAL ROTEXMEDICA Injection,Powder 1 g
ROTEXMEDICA [ GERMANY ]
درمان یاب دارو
THIOPENTAL ROTEXMEDICA Injection,Powder 500 mg
ROTEXMEDICA [ GERMANY ]
درمان یاب دارو
THIOPENTHAL SANDOZ Injection,Powder 500 mg
SANDOZ [ AUSTRIA ]
بهستان دارو
THIOPENTHAL SANDOZ Injection,Powder 1 g
SANDOZ [ AUSTRIA ]
بهستان دارو
EXIPENTAL 500 MG VIAL
داروسازی اکسیر [ IRAN ]

EXIPENTAL 1G VIAL
داروسازی اکسیر [ IRAN ]

THIOPENTAL LOGHMAN 1G VIAL
داروسازی لقمان [ IRAN ]

THIOPENTAL LOGHMAN 500MG VIAL
داروسازی لقمان [ IRAN ]