سدیم آروتیومالات Sodium Aurothiomalate

مرکز و پایگاه اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Sodium Aurothiomalate
گروه دارویی: Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics
داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور:
موارد مصرف:

این دارو در درمان آرتریت روماتوئیدی که به سالسیلات ها و ترکیبات گلوکوکورتیکوئیدها جواب نمی دهند به کار برده می شود و از پیشرفت ضایعات جلوگیری می کند.


مکانیسم اثر:

مکانیسم اثر این دارو کاملاً مشخص نیست ولی احتمالاً با مهار کردن سیستم های حاوی گروه سولفیدریل باعث کاهش فعالیت فاگوسیتیک ماکروفاژها می گردد.


فارماکوکینتیک:

اتصال آن به پروتئین های پلاسما زیاد است. اثر دارو حداقل بعد از 8-6 هفته ظاهر می شود. حدود 90-60 درصد داروبه آهستگی از طریق مدفوع و از طریق ترشحات صفراوی دفع می شود.


موارد منع مصرف:

در صورت سابقه ابتلای به آپلازی مغز استخوان، درماتیت فلسی، آنتروکولیت نکروزدهنده، مشکلات خونی، و فیبروز ریوی نباید مصرف شود.


هشدارها:

  1. بیمارانی که نسبت به سایر فلزات سنگین عدم تحمل نشان می دهند ممکن است این دارو را نیز تحمل نکنند.
  2. این دارو ممکن است باعث کاهش گویچه های سفید یا پلاکت های خون شود.

عوارض جانبی:

تحریک یا زخم زبان یا لثه، خارش پوست، احساس طعم فلزی در دهان، ایجاد زخم یا لکه های فلزی در دهان یا گلو، عوارض جانبی شایع این دارو هستند.


تداخل دارویی:

استفاده همزمان با داروهای کاهنده فعالیت مغز استخوان داروهای سمی برای کبد احتمال مسمومیت با این دارو را بالا می برد. مصرف همزمان پنی سیلامین با ترکیبات حاوی طلا ممکن است خطر بروز به عوارض شدید خونی یا کلیوی را افزایش دهد.


نکات قابل توصیه:

  1. دوره درمان را کامل نمایند. زیرا اثر دارو گاهی اوقات دیررس می باشد.
  2. احتمال تشدید درد مفاصل پس از تزریق دارو وجود دارد.


مقدار مصرف:

  • بزرگسالان: شروع درمان 10 میلی گرم در هفته اول، 25 میلی گرم هفته دوم و سپس 50-25 میلی گرم یک بار در هفته تزریق عضلانی می شود تا پاسخ مطلوب حاصل شده یا علائم مسمومیت بروز نماید. در هر صورت مقدار مصرف از 800 میلی گرم تجاوز نکند. به عنوان مقدار مصرف نگهدارنده 50-25 میلی گرم هر دو هفته یکبار به مدت 20-2 هفته و سپس 50-25 میلی گرم هر سه یا چهار هفته یکبار تزریق عضلانی می شود.
  • کودکان : در کودکان با سن بیشتر از 6 سال ابتدا 10 میلی گرم هفته اول و سپس mg/kg1(حداکثر تا 5 میلی گرم در هر نوبت مصرف) تزریق عضلانی می شود. فواصل مصرف در کودکان مانند بزرگسالان هست.

مرکز و پایگاه اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:

Injection:( 10mg,20mg, 50mg) /0.5 ml


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):