سوسپانسیون ایونکس IONEX

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Sodium Polystyrene Sulfonate
گروه دارویی: Chelators Antidots and Antagonists
آنتی دوت ها،شل کننده ها و آنتاگونیست ها

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور:
داروسازی مداوا

موارد مصرف:

این دارو یک رزین تبادل کننده کاتیون است که متعاقب مصرف خوراکی یا مقعدی یونهای سدیم را با پتاسیم و دیگر کاتیونها در مسیر گوارشی مبادله می کند و بعد از طریق مدفوع دفع می گردد. هر گرم از این رزین حدود 3 میلی مول پتاسیم را درمحیط آزمایشگاهی و حدود 1 میلی مول محیط زیستی مبادله میکند.این دارو جهت افزایش دفع پتاسیم در درمان هایپرکالمی کاربرد دارد. ممکن است اثر آن تا چندین ساعت و حتی بیشتر مشخص نگردد و در هایپرکالمی شدید که تأثیر سریع دارو مورد نیاز است باید از دیگر اقدامات نیز جهت درمان بهره برد. در طول درمان غلظت الکترولیت های سرم باید مانیتور گردد و دوزهای تجویزی بر اساس پاسخ درمانی تنظیم شوند. دوز معمول خوراکی 15 گرم تا 4 بار در روز به صورت سوسپانسیون در آب یا شربت است. نباید دارو را در آب میوه ریخت چرا که محتوای پتاسیم بالایی دارد. دوز پیشنهادی در مورد کودکان 1گرم بر کیلوگرم در روز به صورت خوراکی در دوزهای تقسیم شده برای درمان هایپرکالمی حاد می باشد که در مورد دوز نگهدارنده به 500 میلی گرم بر کیلوگرم در روز کاهش می یابد. در مورد نوزادان راه خوراکی توصیه نمی گردد. هنگامی که تجویز خوراکی سخت است این دارو را می توان از راه مقعد به صورت انما تجویز نمود. دوز معمول روزانه آن 30 گرم به صورت سوسپانسیون در 100 میلی لیتر متیل سلولز 2% ، 450 و 100 میلی لیتر آب است که در صورت امکان تا 9 ساعت نگه داشته می شود هر چند که دوزهای بالاتر و مدت زمان کمتر و راههای تجویز جایگزین نیز مورد استفاده واقع شده اند.


مکانیسم اثر:
فارماکوکینتیک:
موارد منع مصرف:
هشدارها:
عوارض جانبی:

بی اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ، یبوست و گاهاً اسهال ممکن است ایجاد شوند. ممکن است یبوست شدید باشد و دوزهای بالا در افراد مسن و کودکان می تواند باعث تجمع مدفوع و اختلالات گوارشی گردد. در صورت لزوم می توان از یک ملین ملایم جهت پیشگیری یا درمان یبوست بهره برد. از مسهل های حاوی منیزیوم نباید استفاده گردد. این دارو می تواند باعث کمبود شدید پتاسیم گردد و علائم هایپوکالمی شدید مثل بی قراری، گیجی، ECG غیر طبیعی، آریتمی های قلبی و ضعف شدید عضلانی رخ می دهند.


تداخل دارویی:

این دارو منحصراً انتخابی پتاسیم نیست و می تواند به دیگر کاتیون ها متصل شود. در بعضی بیماران به خصوص بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی خصوصاً مصرف همزمان این دارو با آنتی اسیدهای دهنده کاتیون مثل هیدروکسید منیزیوم، هیدروکسید آلومنیوم یا کربنات کلسیم آلکالوز متابولیک ایجاد می شوند.


نکات قابل توصیه:
مقدار مصرف:
مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:
تولیدات این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
سوسپانسیون ایونکس 454 گرم
داروسازی مداوا [ ایران ]

تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
IONEX 454G FOR SUSP
داروسازی مداوا [ IRAN ]