اطلاعات داروی لامی وودین Lamivudine (لامیودین LAMIVUDINE، بایوودین  BIOVUDINE) (قرص)

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو:     Lamivudine
گروه دارویی:     Antivirals
داروهای ضد ویروس


مصرف در بارداری:     
موارد مصرف:
لامی وودین، معمولا همراه با سایر داروهای ضد رتروویروس ، برای درمان عفونت ناشی از ویروس HIV مصرف می شود. این دارو در درمان هپاتیتB مزمن نیز مصرف می گردد.

مکانیسم اثر:
این داروها مهار کننده آنزیم نو کلوزئید ریورس ترانس کریپتاز و از نظر ساختمانی شبیه سیتوزین می باشد و مانع تکثیر رتروویروس ها (شامل ویروس HIV ) است.

فارماکوکینتیک:
لامی وودین از راه خوراکی به سرعت جذب می شود و اوج غلظت سرمی آن یک ساعت پس از مصرف حاصل می گردد . این دارو از سد خونی – مغزی عبور می کند . دارو در داخل سلول به متابولیت فعال تری فسفات تبدیل می شود . متابولیسم کبدی این دارو نا چیز است و دارو عمدتاً به صورت تغییر نیافته از راه کلیه دفع می گردد. نیمه عمر دفع دارو 5-7 ساعت است .

موارد منع مصرف:
هشدارها:
مصرف این دارو در موارد زیر باید قطع شود :
1- بروز درد های شکمی، تهوع و استفراغ ( باید احتمال بروز پانکراتیت رد شود ) ، افزایش غلظت سرمی آمینوترانسفراز، هپاتومگالی پیشرونده، لاکتیک اسیدوز متابولیک یا با منشاء ناشناخته .
2- در صورت ابتلای بیمار به هپاتومگالی یا سا یر بیماری های کبدی یا بیماران در معرض خطر ابتلا به بیماری های کبدی و نیز در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه با احتیاط فراوان مصرف شود.
3- قبل از شروع درمان هپاتیت B با این دارو، احتمال وجود عفونت HIV باید رد شود، زیرا مقادیر مصرف لامی وود ین برای درمان هپاتیت B کمتر است و ممکن است موجب بروز مقاومت ویروس HIV نسبت به دارو شود.

عوارض جانبی:
درد های شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، تب، بثورات جلدی، بیحالی، بی خوابی، سرفه، درد استخوانی عضلانی و نوروپاتی محیطی از عوارض شایع این دارو هستند. پانکراتیت از عوارض نادر این دارو است. لاکتیک اسیدوز نیز با مصرف این دارو گزارش شده است .

تداخل دارویی:
مصرف همزمان این دارو با تری متو پریم ( موجود در کوتریموکسازول ) به دلیل رقابت در دفع کلیوی باعث افزایش غلظت سرمی دارو می شود. مصرف همزمان لامی وود ین و زید وود ین ممکن است موجب بروز کم خونی شدید شود.

نکات قابل توصیه:
1- از مصرف همزمان سایر دارو ها با این دارو بدون دستور پزشک باید خوداری کرد .
2- دوره درمان با این دارو باید کامل شود.

مقدار مصرف:
بزرگسالان: در درمان عفونت HIV ، همراه با سایر دارو های ضد رتروویروس، مقدار 150 میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می شود. در درمان هپاتیت B مزمن در بزرگسالان با سن 16 سال و بالا تر، 100 میلی گرم در روز مصرف می شود.در صورتی که هپاتیت B مزمن با عفونت HIV همراه باشد، بیمار باید مقدار مصرف لازم برای درمان عفونت HIV را مصرف کند.
کود کان : این دارو در درمان عفونت HIV در کودکان با سن 3 ماه تا 12 سال به مقدار 4mg/kg هر 12 ساعت ( حداکثر تا 300mg / day ) مصرف می شود.
مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:
Film Coated Tablet :100mg
Film Coated Tablet : 150 mg
Oral Solution : 10mg/ml

تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
قرص لامیودین-اکسیر 150 میلی گرم    
داروسازی اکسیر [ ایران ]
         
قرص بایوودین 100 میلی گرم    
داروسازی باختر بیوشیمی [ ایران ]
         
قرص بایوودین 150 میلی گرم    
داروسازی باختر بیوشیمی [ ایران ]
         
تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
LAMIVUDINE-EXIR 150MG TAB    
داروسازی اکسیر [ IRAN ]
         
BIOVUDINE 100MG TAB    
داروسازی باختر بیوشیمی [ IRAN ]
         
BIOVUDINE 150MG TAB    
داروسازی باختر بیوشیمی [ IRAN ]