اطلاعات داروی متوپرولول Metoprolol (متوهگزال METOHEXAL) (قرص، آمپول)
مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir
دانلود نرم افزار اطلاعات داروها
نام علمی دارو: Metoprolol
گروه دارویی: Cardiovascular Drugs 
   
مصرف در بارداری:
موارد مصرف:
متوپرولول در درمان آنژین صدری مزمن،کنترل زیادی خون(به تنهایی یا همراه با سایر داروهای کاهنده فشار خون) وپیشگیری از انفارکتوس مجدد میوکارد مصرف می‌شود.
  
مکانیسم اثر:
فارماکوکینتیک:
حدود 95 درصد دارو از مجرای گوارش جذب می‌شود. پیوند این دارو به پروتئین کم است. متابولیسم دارو کبدی و نیمه‌عمر آن 7-3 ساعت می‌باشد. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر از راه خوراکی 4-6 ساعت و از راه تزریق وریدی 20 دقیقه است. دفع دارو از راه کلیه (10-3 درصد دارو به صورت تغییرنیافته دفع می‌شود)
  
موارد منع مصرف:
این دارو در شوک قلبی، نارسایی آشکار قلب، بلوک قلبی درجه دو یا سه دهلیزی-بطنی، برادی کاردی سینوسی و کاهش فشار خون سیستولیک به کمتر از 100 میلی‌متر جیوه(برای پیشگیری از انفارکتوس مجدد میوکارد)‌نباید مصرف شود.
  
هشدارها:
1- مصرف این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان صورت گیرد: سابقه آلرژی، آسم نایژه‌ای، آمفیزم یا برونشیت غیر آلرژیک، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، پرکاری تیروئید، افسردگی روانی یا سابقه ابتلاء به آن. 
2- مقدار مصرف این دارو در سالمندان باید بر اساس پاسخ بیمار تعیین شود. زیرا از یک طرف به علت کاهش حساسیت این بیماران به اثر دارو ممکن است افزایش مقدار مصرف لازم باشد و از طرف دیگر به علت کاهش توانایی متابولیسم و دفع دارو، کاهش مقدار مصرف ممکن است ضرورت یابد. 
3- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، مقادیر مصرف متوپرولول باید کاهش یابد. 
4- در صورت بروز افسردگی ناشی از این دارو، مصرف آن باید قطع شود. 
5- اگر بعد از یک دوره درمان طولانی با این دارو قطع مصرف آن ضرورت پیدا کند، باید به تدریج و حداقل طی سه روز تا دو هفته مصرف دارو قطع شود. در طول این مدت، بیمار باید از فعالیت‌های شدید بدنی پرهیز کند تا خطر بروز انفارکتوس میوکارد یا آریتمی به حداقل برسد. اگر پس از قطع مصرف دارو، علایم قطع مصرف بروز کرد، باید مصرف دارو را به طور موقت مجدداً شروع نمود و به دنبال بهبود بیمار، مصرف دارو را با احتیاط قطع کرد. 
6- در طول مصرف این دارو، پیگیری عملکرد قلب، تعیین نبض، اندازه‌گیری فشار خون و ثبت نوار قلبی و اندازه‌گیری ضربان قلب ضروری است.
  
عوارض جانبی:
برادی کاردی علامتی (سرگیجه)، اسپاسم برونش(اشکال در تنفس یا خس خس سینه)، نارسایی احتقانی قلب(تورم مچ پا و اندام‌های تحتانی، تنگی نفس)، افسردگی روانی و کاهش گردش خون محیطی(سردی دست‌ها و پاها) با مصرف این دارو گزارش شده است.
  
تداخل دارویی:
مقدار مصرف انسولین و داروهای خوراکی پایین‌آورنده قند خون، هنگام مصرف همزمان با این دارو باید تنظیم گردد تا از کاهش بیش از حد قند خون جلوگیری شود. در صورت مصرف همزمان داروهای مسدودکننده گیرنده بتا-آدرنرژیک با داروهای مسدودکننده کانال‌ها کلسیمی یا کلونیدین، اثرات کاهش فشار خون ممکن است تشدید شود. مصرف همزمان داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز با این دارو (مانند فورازولیدون و پروکاربازین) به علت امکان افزیش شدید فشار خون، توصیه نمی‌شود. در صورت مصرف همزمان این دارو با آمین‌های مقلد سمپاتیک که دارای فعالیت بتا-آدرنرژیک هستند، ممکن است اثرات هر دو دسته دارو کاهش یابند. گزانتین‌ها در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است موجب مهار اثرات درمانی هر دودسته دارو شوند. همچنین، کلیرانس تئوفیلین افزایش می‌یابد.
  
نکات قابل توصیه:
1- هیچ یک از نوبت‌های مصرف این دارو نباید فراموش شود، به خصوص اگر روزی یک بار مصرف می‌شود. 
2- این دارو، زیادی فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. مصرف آن ممکن است تا پایان عمر ضروری باشد. 
3- مصرف دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد. 
4- در صورتی که یک نوبت دارو فراموش شود، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تا زمان مصرف نوبت بعدی 4 ساعت باقمیانده باشد، از مصرف آن نوبت باید خودداری شده و مقدار مصرف بعدی نیز دوبرابر نگردد. 
5- در بیماران مبتلا به دیابت، با مصرف این دارو علائم کمی قند خون ممکن است پوشانده شود یا غلظت قند خون افزایش پیدا کند یا کاهش قند خون طولانی شود. 
6- از مصرف این دارو با سایر داروها، به ویژه داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه پزشک ندارند، باید خودداری شود. 
7- قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشک مشورت شود. 
8- به علت احتمال بروز سرگیجه، خواب‌آلودگی و منگی، هنگام رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
  
مقدار مصرف:
خوراکی 
بزرگسالان: در درمان آنژین صدری و به عنوان کاهنده فشار خون، ابتدا 100 میلی‌گرم یک بار در روز در یک نوبت (زیادی فشار خون) یا چند نوبت (آنژین یا زیادی فشار خون) مصرف می‌شود که این مقدار در فواصل یک هفته‌ای بر اساس نیاز و تحمل بیمار تا مقدار تام mg/day450 ممکن است افزایش یابد. در بعضی از بیماران جهت کنترل رضایت‌بخش فشار خون، ممکن است به مصرف مقدار تام دارو در سه مقدار منقسم نیاز باشد. در انفارکتوس میوکارد،به عنوان درمان سریع، ابتدا 50 میلی‌گرم(برای بیمارانی که مقدار تام وریدی را تحمل می‌کنند) یا 50-25 میلی‌گرم (برای بیمارانی که مقدار تام وریدی را تحمل نمی‌کنند) هر 6 ساعت 15 دقیقه پس از شروع آخرین مقدار منقسم وریدی یا به محض این که وضعیت بالینی بیمار مناسب شود، مصرف می‌شود. این مقدار تا 48 ساعت ادامه می‌یابد. در درمان تأخیری 100 میلی‌گرم دو بار در روز برای حداقل 3 ماه و احتمالاً 3-1 سال مصرف می‌شود. 
تزریقی: 
بزرگسالان: در درمان سریع انفارکتوس میوکارد، 5 میلی‌گرم هر 2 دقیقه برای سه نوبت تزریق می‌شود.
مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:
‏Tablet: 50mg, 100mg 
Ingection: 5mg,/5ml
  
تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
قرص آهسته رهش متوهگزال 47.5 میلی گرم
HEXAL [ آلمان ]
  بهستان دارو
قرص آهسته رهش متوهگزال 95 میلی گرم
HEXAL [ آلمان ]
  بهستان دارو
قرص آهسته رهش متوهگزال 190 میلی گرم
HEXAL [ آلمان ]
  بهستان دارو
قرص متورال 50 میلی گرم
داروسازی البرز دارو [ ایران ]
 
آمپول متورال 5 میلی گرم/5 میلی لیتر
داروسازی البرز دارو [ ایران ]
 
قرص متوپرولول پارس دارو 50 میلی گرم
داروسازی پارس دارو [ ایران ]
 
قرص متوپرولول پورسینا 50 میلی گرم
داروسازی پور سینا [ ایران ]
 
قرص متولوپرس 50 میلی گرم
داروسازی سجاد داروی شرق [ ایران ]
 
قرص متوپرولول شهردارو 50 میلی گرم
داروسازی شهر دارو [ ایران ]
 
تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
METOHEXAL Tablet,Extended Release 47.5 mg
HEXAL [ GERMANY ]
  بهستان دارو
METOHEXAL Tablet,Extended Release 95 mg
HEXAL [ GERMANY ]
  بهستان دارو
METOHEXAL Tablet,Extended Release 190 mg
HEXAL [ GERMANY ]
  بهستان دارو
METORAL 50MG TAB
داروسازی البرز دارو [ IRAN ]
 
METORAL 5MG/5ML AMP
داروسازی البرز دارو [ IRAN ]
 
METOPROLOL PARSDAROU 50MG TAB
داروسازی پارس دارو [ IRAN ]
 
METOPROLOL PURSINA 50 TAB
داروسازی پور سینا [ IRAN ]
 
METOLOPRESS 50MG TAB
داروسازی سجاد داروی شرق [ IRAN ]
 
METOPROLOL SHAHRDAROU 50MG TAB
داروسازی شهر دارو [ IRAN ]