سرنگ قابل تزریق اینفلوواک INFULVAC

سرنگ آماده تزریق اینفلکسال وی INFLEXAL V

سرنگ آماده تزریق فلواریکس FLUARIX

سرنگ آماده تزریق VAXIGRIP واکسی گریپ 0.5میلی لیتر

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو:     Influenza Vaccines
گروه دارویی:     Vaccins Immunoglobulins and Antisera
واکسن ها،ایمنوگلوبولین ها و ضد سرم ها


مصرف در بارداری:     
موارد مصرف:
این واکسن فقط برای ایجاد ایمنی فعال (تولید پادتن) بر علیه آنتی ژن های ویروس آنفلونزا که در واکسن موجود است مصرف می شود. تزریق واکسن برای افراد با سن بیشتر از 6 ماه که به دلیل سن و شرایط پزشکی در معرض خطر ابتلا به آنفلونزا هستند، توصیه می شود. همچنین برای افرادی که خطر عوارض مربوط به آنفلونزا در آنها زیاد است( مثل سالمندان با بیش از 50 سال سن، کارکنان خانه سالمندان یا کارکنان بهداشتی و درمانی که با بیماران مزمن، سروکار دارند. کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماریهای مزمن، کودکان تحت درمان طولانی مدت با آسپرین، زنان باردار که سه ماهه دوم و سوم آنها در فصل آنفلونزا واقع می گردد) نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر:
واکسن آنفلونزا، آنتی ژن های تهیه شده از سه سویه مختلف ویروس های غیر فعال آنفلونزا می باشد که باعث تولید پادتن های خاصی می شود. مصونیت فقط در مقابل آن سویه هائی از ویروس ایجاد می شود که مشابهت نزدیکی با سویه های موجود در واکسن داشته باشند.
ایمنی زایی : واکسیناسیون بروز بیماری را تقریباً 70% کاهش می دهد. مصونیت تقریباً 14 روز بعد از تزریق واکسن ایجاد می شود و برای 6 ماه تا یک سال باقی می ماند.

فارماکوکینتیک:
موارد منع مصرف:
در صورت وجود حساسیت نسبت به تخم مرغ( در مورد واکسن هایی که از مایع آمبریونیک جوجه مرغ تهیه شده اند)، حساسیت نسبت به هر یک از اجزاء واکسن، سابقه سندرمGuillen-Barre، سابقه عوارض عصبی بعد از تجویز واکسن ها، بیماری حاد تنفسی، عفونت حاد نباید مصرف شود.

هشدارها:
1. بیماران مبتلا به نقص ایمنی اعم از مادرزادی یا به علت بیماری(عفونت HIV) یا ناشی از درمان (گلوکوکورتیکوئیدها، داروهای سایتوتوکسیک یا پرتودرمانی در بیماران سرطانی) ممکن است باعث کاهش پاسخ ایمنی گردد.
2. در کودکان با سن کمتر از 12 سال از تزریق واکسن حاوی ویریون کاملwhole-virion vaccine خودداری و به جای آن از واکسن حاوی ویریون شکسته split-virion vaccine استفاده شود. در صورتی که در سنین بالاتر مصرف هر دو نوع واکسن بلامانع است.

عوارض جانبی:
عوارض جانبی واکسن آنفلونزا عموماً در بزرگسالان اهمیت نداشته و احتمال بروز آنها کم است . اختلالات عصبی ( مثل آسیب های مغزی، فلج نسبی عصب صورت و التهاب عصب بینائی) ، درد در محل تزریق، تب، درد عضلانی و احساس ناخوشی از عوارض جانبی واکسن آنفلونزا می باشد. به دلیل وجود مقادیر خیلی کم پروتئین های تخم مرغ در واکسن های جدید، واکنشهای حساسیتی به ندرت اتفاق می افتد.

تداخل دارویی:
نکات قابل توصیه:
1. به دلیل احتمال بروز تب بعد از مصرف واکسن آنفلونزا، سابقه تشنج ناشی از تب بررسی شود و از تزریق واکسن در افراد مبتلا به تب حاد خودداری شود.
2. واکسیناسیون آنفلونزا همزمان با تزریق سایر واکسن ها ( در محل های متفاوت) بلامانع است.
3. تزریق واکسن ممکن است در همه افراد مصونیت ایجاد نکند.
4. فقط داخل عضلانی و ترجیحاً در عضله دلتوئید برای بزرگسالان و عضله ران برای کودکان توصیه شده است.تزریق در عضله سرینی باعث کاهش پاسخ ایمنی می شود.
5.واکسن آنفلونزا باید در دمای 8-2 درجه سانتیگراد و به دور از نور نگهداری شود. از انجماد واکسن جلوگیری شود.
6. قبل از تزریق ویال واکسن را باید خوب تکان داد. در صورت انجماد یا مشاهده تغییر رنگ یا وجود ذرات در ویال، باید از تزریق واکسن خودداری کرد.

مقدار مصرف:
برای کودکان با سن کمتر از 9 سال که قبلاً واکسینه نشده اند باید طی دو نوبت(به فاصله بیشتر از یک ماه) و هر نوبتml0/5 از واکسن ( حاوی آنتی ژن های سطحی یا اجزای ویروس) تزریق شود. در خردسالان با سن بین 35-6 ماه مقدار ml0/25 باید تزریق شود. در افراد با سن بیش از 12 سال تزریق یک نوبت ml0/5 واکسن کافی است. واکسیناسیون باید سالانه و در زمان شیوع آنفلونزا انجام گردد.

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

اشکال دارویی:
Injection: 5 ml vials

تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
سرنگ قابل تزریق اینفلوواک    
ABBOTT BIOLOGICALS [ هلند ]
         بهستان دارو
سرنگ آماده تزریق اینفلکسال وی    
BERNA [ سوئیس ]
         کی بی سی
سرنگ آماده تزریق فلواریکس    
GSK [ آلمان ]
         جهان بهبود
سرنگ آماده تزریق واکسی گریپ 0.5میلی لیتر    
SANOFI PASTEUR [ فرانسه ]
         کی بی سی


تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
INFULVAC Injection,Prefilled syringe    
ABBOTT BIOLOGICALS [ NETHERLAND ]
         بهستان دارو
INFLEXAL V Injection,Prefilled syringe    
BERNA [ SWITZERLAD ]
         کی بی سی
FLUARIX Injection,Prefilled syringe    
GSK [ GERMANY ]
         جهان بهبود
VAXIGRIP Injection,Prefilled syringe 0.5 ml    
SANOFI PASTEUR [ FRANCE ]
         کی بی سی