نام علمی دارو (ژنریک): Promethazine
گروه دارویی: Antihistamines 
آنتی هیستامین ها
دانلود نرم افزار اطلاعات داروها
مصرف در بارداری:
 
موارد مصرف:
پرومتازین برای درمان علامتی حساسیت‌هایی چون تب یونجه، کهیر، درمان فوری واکنش‌های آنافیلاکسی، درمان تهوع، سرگیجه، اختلالات لابیرنت، بیماری مسافرت و داروی بیهوشی مصرف می‌شود.
مکانیسم اثر:
تصور می‌شود که این دارو به طور غیر مستقیم باعث کاهش تحریک سیستم مشبک تنه مغزی می‌گردد. همچنین از طریق رقابت با هیستامین برای اتصال به گیرنده H1 در سلول هدف، از واکنشهایی که تنها با واسطه هیستامین بروز می‌کند ، جلوگیری می‌نماید، ولی در صورت بروز آنها را از بین نمی‌برد.این دارو احتمالا با مهار گیرنده‌های شیمیایی در بصل‌النخاع (CTZ) اثر ضد استفراغ و ضد سرگیجه خود را اعمال می‌کند.
 فارماکوکینتیک:
پرومتازین به خوبی از راه خوراکی و از محل تزریق جذب می‌شود. متابولیسم آن کبدی است . شروع اثر این دارو از راه خوراکی 60-15 دقیقه و از راه تزریق عضلانی تقریبا 20 دقیقه و از راه وریدی حدود 5-3 دقیقه بعد از مصرف می‌باشد. طول مدت اثر تسکین‌بخشی آن حدود 8-2 ساعت و طول مدت اثر ضد هیستامین آن 12-6 ساعت است. این دارو به آهستگی از راه کلیه و مدفوع و عمدتاً به صورت متابولیت‌های‌ غیرفعال دفع می‌شود.
موارد منع مصرف:
 
هشدارها:
1. احتمال بروز سرگیجه، تسکین، اغتشاش شعور و کمی فشار خون در بیماران مسن وجود دارد. همچنین علائم اکستراپیرامیدال بخصوص پارکینسون ، اختلال در نشستن، خوابیدن و درازکشیدن و دیسکینزی مداوم نیز در بیماران مسن بیشتر است، بخصوص اگر مقادیر مصرف زیاد باشند یا از شکل تزریقی دارو استفاده شود. 
2. این دارو درموارد زیر باید با احتیاط فراوان تجویز شود: انسداد مثانه، هیپروتروفی پروستات، احتباس ادرار، کوما، گلوکوم با زاویه بسته و یرقان. 
3. این دارو ترجیحاً باید از طریق تزریق عضلانی عمیق مصرف شود. در صورت تزریق وریدی، غلظت دارو باید کمتر از mg/ml25 بوده و سرعت تزریق نباید از mg /min25 تجاوز نماید.
عوارض جانبی:
خواب آلودگی، هیجان، عصبانیت، بی‌قراری، از دست دادن مهارت در انجام کار یا بی‌ثباتی، حرکات پرشی عضلات سر وصورت، رعشه و تکات دادن دست‌ها، تاری دید، کاهش هوشیاری به ویژه در کودکان، خشکی دهان، کمی فشار خون و حساسیت به نور از عوارض جانبی دارو هستند.
تداخل دارویی:
مصرف همزمان پرومتازین با داروهای مضعف CNS، داروهای مهار کننده مونوآمینواکسیداز و ضد افسردگی‌های سه‌حلقه‌ای ممکن است موجب تشدید آثار مضعف CNS این داروها با پرومتازین گردد. مصرف همزمان با داروهایی که باعث ایجاد واکنش‌های اکستراپیرامیدال می‌شوند ممکن است شدت و دفعات بروز واکنش‌های اکستراپیرامیدال را افزایش دهد. مصرف همزمان لوودوپا با پرومتازوین ممکن است اثرات لوودوپا را به علت مسدود شدن گیرنده‌های دوپامین در مغز مهار کند. اثر برگیرنده آلفا آدرنرژیک اپی‌نفرین درصورت مصرف همزمان با پرومتازین ممکن است مهار شود. .مصرف همزمان بروموکریپتین با پرومتازین ممکن است موجب افزایش غلظت سرمی پرولاکتین شود. و با اثر بروموکریپتین تداخل کند. مصرف همزمان پرومتازین با داروهای ضد تیروئید ممکن است خطر بروز آگرانولوسیتوز را افزایش دهد.
نکات قابل توصیه:
1. برای به حداقل رسانیدن تحریک گوارشی، شکل خوراکی این دارو همراه با غذا ، آب یا شیر مصرف شود. 
2. در صورت مصرف دارو برای پیشگیری از بیماری مسافرت باید حداقل 30 دقیقه یا ترجیحاً 2-1 ساعت قبل از مسافرت مصرف شود. 
3. احتمال بروز خشکی دهان با مصرف این دارو وجود دارد. 
4. درمان با پرومتازین باید 2-1 هفته قبل از زایمان قطع شود تا از بروز یرقان و علایم اکستراپپرامیدال در نوزاد جلوگیری شود. 
5. این دارو نباید بیش از مقدار تجویز شده مصرف شود. 
6. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت‌ فراموش شده باید خودداری نموده و مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد. 
از مصرف فرآورده حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو باید خودداری گردد.
مقدار مصرف:
خوراکی: 
بزرگسالان: 25 میلی‌گرم در موقع خواب و در صورت نیاز تا 25 میلی‌گرم 2 بار در روز و یا 20-10 میلی‌گرم 3-2 بار در روز مصرف می‌شود. 
کودکان: در کودکان 5-2 ساله ، 15-5 میلی‌گرم در روز و در 2-1 ساله مقدار منقسم و در کودکان 10-5 ساله، 25-10 میلی گرم در روز ودر 2-1 مقدار منقسم مصرف می‌شود. 
تزریقی: 
بزرگسالان: 50-25 میلی‌گرم و حداکثر تا 100 میلی‌گرم، از طریق تزریق عمیق داخل عضلانی مصرف می‌شود. در موارد اورژانسی 50-25 میلی‌گرم و حداکثر 100 میلی‌گرم تزریق آهسته وریدی می‌شود. 
کودکان: در کودکان 10-5 ساله5/12-25/6 میلی‌گرم تزریق عضلانی عمیق می‌شود.
اشکال دارویی:
Coated Tablet:25mg 
Syrup: 113mg/100ml(as HCI) 
Injection: 25mg /1 ml
 
تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
آمپول فنرگان 25 میلی گرم/میلی لیتر 1میلی لیتر
AVENTIS PHARMA [ بریتانیا ]
  کویل دارو
شربت پرومتازین امین 60 میلی لیتر
داروسازی امین [ ایران ]
 
شربت پرومتازین-بهسا 60 میلی لیتر
داروسازی بهسا [ ایران ]
 
شربت پرومتازین-پاک دارو 60 میلی لیتر
داروسازی پاک دارو [ ایران ]
 
آمپول کموپروزین
داروسازی تهران شیمی [ ایران ]
 
شربت پرومتازین تهران شیمی 60 میلی لیتر
داروسازی تهران شیمی [ ایران ]
 
شربت هیستینیل 60 میلی لیتر
داروسازی سینا دارو [ ایران ]
 
شربت پرومتازین آی پی دی آی سی 60 میلی لیتر
داروسازی کاسپین تامین [ ایران ]
 
تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
PHENERGAN Injection 25 mg/ml,1 ml
AVENTIS PHARMA [ UK ]
  کویل دارو
PROMETHAZINE AMIN 60ML SYRUP
داروسازی امین [ IRAN ]
 
PROMETHAZINE-BEHSA 60MG SYRUP
داروسازی بهسا [ IRAN ]
 
PROMETHAZINE-PAKDAROU 5MG/5ML 60ML SYRUP
داروسازی پاک دارو [ IRAN ]
 
CHEMOPROZIN 50MG/2ML AMP
داروسازی تهران شیمی [ IRAN ]
 
PROMETHAZINE TEHRANCHEMIE 5MG/5ML 60ML SYRUP
داروسازی تهران شیمی [ IRAN ]
 
HISTINIL 60ML SYRUP
داروسازی سینا دارو [ IRAN ]
 
PROMETHAZINE IPDIC 5MG/5ML 60ML SYRUP
داروسازی کاسپین تامین [ IRAN ]