کلرپروپامید Chlorpropamide

مرکز و پایگاه اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Chlorpropamide
گروه دارویی: Antidiabetics
داروهای ضد دیابت 

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور:
موارد مصرف:

کلرپروپامید برای درمان دیابت ملیتوس و دیابت بی مزه هیپوفیزی نسبی ( به عنوان درمان خط دوم) به کارمی رود.


مکانیسم اثر:

سولفونیل اوره ها با تحریک مستقیم ترشح انسولین از سلول های بتای لوزالمعده، گلوکز خون را کاهش می دهند. در طولانی مدت این دارو ها حساسیت به انسولین را در بافتهای محیطی مانند کبد، عضله، چربی و سلولهای دیگر مانند مونوسیت ها و اریتروسیت ها افزایش می دهند که نتیجه آن کاهش گلیکوژنولیز و گلوکونئوژنز درکبد است. کلرپروپامید اثر مقادیر جزئی هورمون آنتی دیورتیک را در بیماران مبتلا به دیابت بی مزه هیپوفیزی تقویت می کند.


فارماکوکینتیک:

جذب دارو از دستگاه گوارش کامل و سریع است، ولی غذا آن را به تأخیر می اندازد. نیمه عمر آن 36 ساعت است. متابولیسم کبدی دارو ناقص بوده و 20 درصد دارو به صورت تغییر نیافته دفع می شود. متابولیت های دارو از راه ادرار دفع می شوند.


موارد منع مصرف:

این دارو در موارد زیر نباید مصرف شود: اسیدوز، سوختگی شدید، اغمای دیابتیک، کتواسیدوز دیابتیک، اغمای غیر کتونیک، کتواسیدوز دیابتیک، اغمای غیر کتونیک هیپراسمولار، شرایطی که باعث تغیرات زیاد قند خون می شوند، شرایطی که نیاز به انسولین را به سرعت تغییر می دهند، شرایط ایجاد کننده کاهش قند خون، بیماریهای کبدی و کلیوی، پورفیری و نارسائی احتقانی قلب.


هشدارها:

  1. در شرایطی مانند انفارکتوس میوکارد، اغماء عفونت، تروما، در جراحی و دوران بارداری باید به طور موقت، انسولین جایگزین سولفونیل اوره ها شود.
  2. در شرایط افزایش قند خون(مانند تغییرات هورمون های جنسی در زنان، تب بالا، عفونت پرکاری آدرنال و استرسهای روانی) ممکن است افزایش مقدار مصرف دارو با تغییر آن به انسولین مورد نیاز باشد.
  3. در پرکاری تیروئید، منترل قند خون مشکل تر بوده و ممکن است نیاز به افزایش مقدار مصرف دارو باشد.
  4. مصرف دارو در افراد مسن، به دلیل نیمه عمر طولانی توصیه نمی شود.


عوارض جانبی:

به دنبال مصرف دارو ترومبوسیتوپنی، آنمی آپلاستیک، آگرانولوسیتوز، اختلالات گوارشی، سردرد، افزایش قند خون، کاهش قند خون، واکنشهای حساسیتی دیده شده است. کلرپروپامید موجب افزایش اثر هورمون آنتی دیوریک شده و به ندرت موجب کاهش سدیم می شود.


تداخل دارویی:

در صورت مصرف همزمان با ضدانعقادهای خوراکی مقدار مصرف دو دارو باید تنظیم شود. در هنگام مصرف همزمان با آسپارژیناز، کورتیکواستروئیدها، مدرهای تیازیدی و لیتیم به دلیل فعالیت ذاتی این ترکیبات در بالا بردن قند خون تنظیم مقدار مصرف دارو لازم است. مصرف همزمان کلرپروپامید ، با تیازیدها خطر هیپوناترمی را خصوصاً در بیماران مسن افزایش می دهد. در صورت مصرف همزمان داروهایی مانند گوانتیدین، مهارکننده های منوآمین اکسیداز، کینین، کینیدین و مقادیر زیاد سالیسیلاتها، کلرامفنیکل و مهارکننده های بتاآدرنرژیک مقدار مصرف مورد نیاز کلرپروپامید تغییر می یابد.


نکات قابل توصیه:

  1. آلرژی به سولفنیل اوره ها، سولفونامیدها و تیازیدها را باید مورد توجه قرارداد.
  2. با تغییر رژیم غذایی فعالیت بدنی و بیماری، میزان قند خون و برنامه درمانی تغییر می کند.
  3. دارو به همراه صبحانه مصرف شود.


مقدار مصرف:

ابتدا mg/day 250 (در افراد مسن 120 – 100 میلی گرم ) که مطابق با پاسخ بیمار mg/day 500 می تواند افزایش یابد.

مرکز و پایگاه اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب، اطلاعات دارویی- www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:

Scored Tablet: 250mg


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):