قرص BACLOFEN بکلوفن زهراوی 10 میلی گرم 
قرص BACLOFEN بکلوفن سی دی 10 میلی گرم 
قرص BACLOFEN بکلوفن سی دی 25 میلی گرم

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Baclofen
گروه دارویی: Muscle Relaxants
داروهای شل کننده عضلات


مصرف در بارداری:
موارد مصرف:

باکلوفن در درمان اسپاسم شدید و مزمن عضله ارادی و به منظور کاهش تعداد و شدت حملات درد عصب سه قلو در بیمارانی که قادر به تحمل کاربامازپین نیستند یا به اثرات آن مقاوم می باشند، مصرف می شود.


مکانیسم اثر:

باکلوفن احتمالاً در سطح نخاع عمل کرده و عبور بازتاب تک سیناپسی را مهار می کند و به وسیله هیپرپولاریزه کردن انتهای رشته عصبی آوران مانع از آزاد شدن واسطه های محرک احتمالی(اسید گلوتامیک و اسید آسپارتیک)می گردد. این دارو بر نواحی فوق نخاعی نیز ممکن است اثر بگذارد.


فارماکوکینتیک:

جذب باکلوفن سریع و زیاد است. سرعت و میزان جذب با افزایش مقدار مصرف ممکن است کاهش یابد. متابولیسم آن کبدی است و فقط حدود 15 درصد مقدار مصرف متابولیزه می شود. دفع آن کلیوی است. حدود 40 درصد مقدار مصرف معمولاً طی 6 ساعت و کل دارو طی 3 روز از بدن دفع می گردد.


موارد منع مصرف:

این دارو در درمان بیماران مبتلا به مشکلات عروق مغزی، پارکینسون، فلج مغزی یا ترومای حاصل از مشکلات مغزی و زخم معده نباید مصرف شود.


هشدارها:

1. در طول درمان با باکلوفن خطر بروز مسمومیت CNS که منجر به توهمات، اغتشاش شعور، افسردگی روانی یا سایر آشفتگی های روانی یا تسکین مفرط می شود، در سالمندان بیشتر است.
2. در بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی، کبدی یا تنفسی این دارو باید با احتیاط مصرف شود.


عوارض جانبی:

عوارضی مثل ادرار خون آلود و تیره رنگ، درد قفسه سینه، مسمومیتCNS، درماتیت، واکنش های آلرژیک و غش کردن(سنکوب) با مصرف این دارو گزارش شده است.


تداخل دارویی:

مصرف همزمان باکلوفن با داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای سبب افزایش اثر باکلوفن، ‌با داروهای ضد فشار خون منجر به به افزایش اثر کاهنده فشار خون، با خواب آورها باعث افزایش اثر سداتیو، با مهارکننده های ACE باعث افزایش اثر ضد فشار خون، با لیتیم باعث افزایش اثر باکلوفن می گردد. با توجه به اینکه باکلوفن ممکن است سبب افزایش قند خون شود مقدار مصرف داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون و انسولین در صورت مصرف همزمان با باکلوفن باید تنظیم گردد.


نکات قابل توصیه:

در موقع مصرف دارو از مصرف سایر داروهای مضعف CNS باید اجتناب شود.


مقدار مصرف:

در درمان اسپاسم و درد عصبی سه قلو ابتدا 5 میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود. سپس هر 3 روز یک بار mg/kg 15 به مقدار مصرف اضافه می شود (به هر نوبت مصرف دارو 5 میلی گرم ) تا پاسخ مناسب به دست آید. بیشینه مقدار مصرف در بزرگسالان mg/kg 80 می باشد. در بعضی از بیماران ممکن است مقادیر بیشتری مورد نیاز باشد.

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir اشکال دارویی:

Scored Tablet: 10mg
Scored Tablet: 25 mg


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
قرص بکلوفن زهراوی 10 میلی گرم
داروسازی زهراوی [ ایران ]

قرص بکلوفن سی دی 10 میلی گرم
داروسازی کیمیدارو [ ایران ]

قرص بکلوفن سی دی 25 میلی گرم
داروسازی کیمیدارو [ ایران ]

تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
BACLOFEN ZAHRAVI 10MG TAB
داروسازی زهراوی [ IRAN ]

BACLOFEN CD 10MG TAB
داروسازی کیمیدارو [ IRAN ]

BACLOFEN CD 25MG TAB
داروسازی کیمیدارو [ IRAN ]