قرص OVOCEASE اووسیز 0.75 میلی گرم
قرص LONGIL لونژیل 0.75 میلی گرم

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو:     Levonorgestrel
گروه دارویی:     Sex Hormones
هورمون های جنسی


مصرف در بارداری:     
موارد مصرف:
لوونورژسترل برای جلوگیری از بارداری مصرف می شود.

مکانیسم اثر:
این دارو با جلوگیری از ترشح گونادوتروپین ها از هیپوفیز قدامی تخمک گذاری و بلوغ فولیکولی را مهار می کند. لوونورژسترل همچنین با چسبندگی مخاط گردن رحم و ایجاد تغییر در اندومتر مانع باروری و لانه گزینی می گردد.

فارماکوکینتیک:
این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود، در کبد متابولیزه شده و از راه ادار دفعی می شود.در شکل کاشتنی، آزاد شدن اولیه دارو از کپسول های کاشته شده در زیر جلد، به میزان 80 میکروگرم در 24 ساعت می باشد که ظرف 18-6 ماه به میزان تقریباً ثابت 30 میکروگرم در 24 ساعت رسیده و تا 5 سال در همین حد باقی می ماند.

موارد منع مصرف:
در صورت بارداری، خونریزی تشخیص داده نشده واژن، بیماری شدید شریانی، آدنومای کبدی، پورفیری، بعد از برداشتن مول هیدراتی فرم ( تا زمانی که میزان گونادوتروپین های پلاسما و ادرار به حد طبیعی برگردد)، سرطان پستان و دستگاه تناسلی نباید مصرف شود.

هشدارها:
1. در صورت ابتلای بیمار به بیماری قلبی، سابقه بارداری نابجا، سندرم های سوءجذب، کیست های فعل تخمدانی، بیماری فعال کبدی، یرقان انسدادی عود کننده و یا سابقه یرقان در دوران بارداری، دارو با احتیاط مصرف شود.
2. دو تا سه سال پس از کاشتن کپسول های حاوی دارو در زیر جلد، اثر بخشی آن کاهش و احتمال آبستنی افزایش می یابد.

عوارض جانبی:
عوارض مهم دارو عبارتند از: نامنظم شدن قاعدگی، تهوع، استفراغ، سردرد، احساس ناراحتی در پستان، افسردگی، اختلالات پوستی، تغییرات وزن بدن، اولیگومنوره و منوراژی.

تداخل دارویی:
کاربامازپین، گریزئوفولوین، فنی توئین، فنوباربیتال، پریمیدون و به خصوص ریفامپین با افزایش فعالیت آنزیم های کبدی متابولیسم لوونورژسترل را افزایش می دهند و موجب کاهش اثر بخشی آن می گردند. لوونورژسترل نیز با مهار متابولیسم سیکلوسپورین موجب افزایش غلظت پلاسمایی آن می گردد.

نکات قابل توصیه:
1. در صورت مصرف همزمان این دارو با ریفامپین، حتماً باید از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده نمود.
2. با اینکه این فرآورده نسبت به قرص های ترکیبی، اثر بخشی کمتری در جلوگیری از بارداری دارد، اما در زنان میانسال، افراد سیگاری، افراد مبتلا به زیادی فشار خون، بیماری های دریچه ای قلب، دیابت یا میگرن سودمندتر از قرص های ترکیبی می باشند.
3. در صورت استفاده قبلی از قرص های ترکیبی جلوگیری از بارداری، باید بلافاصله بعد از قطع مصرف فرآورده ترکیبی، مصرف لوونورژسترول شروع شود تا مانع بارداری شود.
4. برای جلوگیری از بارداری پس از زایمان، سه هفته پس از زایمان باید مصرف این دارو شروع شود.
5. قرص ها باید هر روز در یک زمان معین مصرف شوند. در صورتی که مصرف یک قرص در ساعت معین فراموش شد، به محض به یاد آوردن باید مصرف شود و قرص های بعدی طبق روال معمول مصرف شوند اما اگر مصرف قرص بیشتر از 3 ساعت به تأخیر افتاد، علاوه بر خوردن قرص های بعدی،‌ از آن روز به مدت یک هفته از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.
6. استفراغ و اسهال شدید در جذب شکل خوراکی این دارو اختلال ایجاد می کنند و اثربخشی آن را کاهش می دهند. به همین دلیل طی استفراغ و اسهال شدید و تا یک هفته پس از قطع آن باید از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.
7. طی دوره مصرف این دارو، فشار خون فرد باید دائماً کنترل شود.
8. در مورد فرآورده های کاشتنی، 5 سال پس از کاشتن کپسولها در زیر جلد، باید آنها را به روش جراحی ساده از زیر جلد برداشت.

مقدار مصرف:
روزانه یک قرص به طور مداوم و از روز اول دوره قاعدگی، مصرف می شود. فرم کاشتنی حاوی 6 کپسول است که در 5 روز اول دوره قاعدگی یا 21 روز پس از زایمان با روشهای جراحی در زیر جلد کاشته می شود.
مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:
Tablet:0.03 mg
Implants:6 x36 mg

تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
قرص اووسیز 0.75 میلی گرم    
داروسازی ابوریحان [ ایران ]
         
لونژیل 0.75 میلی گرم    
داروسازی ایران هورمون [ ایران ]

تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
OVOCEASE 0.75MG TAB    
داروسازی ابوریحان [ IRAN ]
         
LONGIL 0.75MG TAB    
داروسازی ایران هورمون [ IRAN ]