کپسول DANOGEN دانوژن 100 میلی گرم
کپسول DANOGEN دانوژن 200 میلی گرم
کپسول ANAGRIL آناگریل 200 میلی گرم

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو:     Danazol
گروه دارویی:     Sex Hormones

مصرف در بارداری:     
موارد مصرف:
دانازول برای درمان آندومتریوز، منوراژی و دیگر اختلالات قاعدگی، کیست های خوش خیم و دردهای دوره ای شدید پستان، ژینکوماستی(در صورتیکه روشهای دیگر غیر مؤثر باشد) و در درمان طولانی مدت آنژیوادم ارثی بکار می رود.

مکانیسم اثر:
دانازول با مهار آزادشدن گنادوتروپین های هیپوفیز ممکن است محور هیپوفیز-تخمدان را مهار کند. دانازول آزاد شدن LH,FSH را مهار کرده و در نتیجه تولید استروژن تخمدان را کم می کند. همچنین ممکن است مستقیماً تولید استروئیدهای تخمدانی را مهار نماید و به گیرنده های آندروژن، پروژسترون و گلوکورتیکوئید و نیز به گلوبین متصل شونده به کورتیکواستروئید و هورمون های جنسی اتصال یابد و سرعت کلیرانس متابولیک پروژسترون را زیاد کند.

فارماکوکینتیک:
متابولیسم دارو کبدی و دفع آن کلیوی می باشد. نیمه عمر دارو، تقریباً 5/4 ساعت است.

موارد منع مصرف:
در بیماری های شدید کبدی، کلیوی و قلبی بیماری های ترومبوآمبولیک، خونریزی واژینال با علت ناشناخته، تومورهای وابسته به آندروژن و پورفیریا نباید مصرف شود.

هشدارها:
1. در کودکان ، افراد مسن، افزایش غیر طبیعی گلبولهای قرمز، صرع، دیابت، زیادی فشار خون، میگرن، اختلالات لیپوپروتئین و سابقه ترومبوز باید با احتیاط مصرف شود.
2. در صورت بروز صفات ثانویه جنسی مردانه و زنانه، مصرف دارو باید قطع شود ( در صورت مصرف مداوم ممکن است این صفات غیر قابل برگشت باشند.)
3. طی درمان با این دارو، باید از روشهای غیر هورمونی استفاده شود.

عوارض جانبی:
تهوع،سرگیجه، بثورات جلدی، درد پشت، عصبانیت، سردرد، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، گرگرفتگی، کوچک شدن پستان، اسپاسم عضلات اسکلتی، ریزش مو و مقاومت به انسولین از عوارض جانبی مهم دارومی باشند.

تداخل دارویی:
دانازول اثر ضدانعقادی داروهای ضدانعقاد کومارینی یا مشتقات اینداندیون را فزایش داده و ممکن است باعث خونریزی شود. همچنین ممکن است با افزایش غلظت قند خون و مقاومت به انسولین با داروهای پایین آورنده قند خون تداخل داشته باشد. افزایش غلظت پلاسمایی و خطر سمیت کلیوی سیکلوسپورین نیز گزارش شده است.

نکات قابل توصیه:
1. امکان بروز واکنشهای حساسیت به نور وجود دارد.
2. در صورت وجود احتمال بارداری، دارو را قطع نموده و با پزشک تماس بگیرید.

مقدار مصرف:
مقدار مصرف داروmg/day800-200 در چهار مقدار منقسم می باشد. در زنان مصرف دارو باید طی دوران قاعدگی و ترجیحاً در روز اول شروع شود. در درمان آندرومتریوز، مقدار مصرف اولیهmg/day400 درچهار مقدار منقسم می باشد که مطابق با پاسخ بیمار تنظیم می شود و معمولاً به مدت شش ماه ادمه می یابد. در درمان منوراژی mg/day200 به مدت 3 ماه، در درهای شدید دوره ای پستانmg/day300-200 به مدت 6-3 ماه، درکیست خوش خیم پستانmg/day300 به مدت 6-3 ماه و در درمان ژینکوماستیmg/day400 در مقادیر منقسم به مدت 6 ماه مصرف می شود. برا ی کاهش ضخامت آندومتر قبل از جراحی، مقدار مصرفmg/day800-400 به مدت 6-3 هفته می باشد.
مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:
Capsule:100 mg
Capsule: 200 mg

تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
کپسول دانوژن 100 میلی گرم    
CIPLA [ هند ]
         کیمیا آرا هرم
کپسول دانوژن 200 میلی گرم    
CIPLA [ هند ]
         کیمیا آرا هرم
کپسول آناگریل 200 میلی گرم    
MEDOCHEMIE [ قبرس ]
         ساز دارو جوان


تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
DANOGEN Capsule 100 mg    
CIPLA [ INDIA ]
         کیمیا آرا هرم
DANOGEN Capsule 200 mg    
CIPLA [ INDIA ]
         کیمیا آرا هرم
ANAGRIL Capsule 200 mg    
MEDOCHEMIE [ CYPRUS ]
         ساز دارو جوان