قرص DIANE دیان-35
قرص ETISTERONE اتیسترون
قرص CYPROTERONE COMPOUND سیپروترون کامپاند

دانلود نرم افزار اطلاعات داروها

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو:     Cyproterone Compound
گروه دارویی:     Sex Hormones

مصرف در بارداری:     
موارد مصرف:
این دارو در درمان آکنه مقاوم به آنتی بیوتیک ها در زنان و یا زنانی که در ضمن درمان آکنه تمایل به استفاده از داروهای ضدبارداری خوراکی نیز دارند بکار می رود. این دارو همچنین در درمان پرمویی وابسته به آندروژن در خانم ها بکار می رود.

مکانیسم اثر:
این فرآورده دارای یک جزء انتی آندروژنی(سیپروترون) و یک جزء استروژنی(اتینیل استرادیول) می باشد. ضدیت با آثار آندروژن ها موجب کاهش ترشح سبوم و یا کاهش رشد موها می گردد. فعالیت پروژستینی سیپروترون و اثر استروژنی اتینیل استرادیول نیز در جلوگیری از بارداری موثر واقع می شود.

فارماکوکینتیک:
موارد منع مصرف:
مصرف این دارو در حاملگی اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود که ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین شود.
این ترکیب در صورت وجود اختلالات ترومبولیک یا سابقه آن و یا وجود هر نوع بیماری و حالات مرضی که خطر بروز ترومبوز را افزایش می دهد، میگرن حاد، حملات گذرای ایسکمیک مغزی، بیماری های کبدی و از جمله سندرم دوبین-جانسون و سندرم روتورف هپاتیت، پورفیری، آدنوم کبد، سنگهای صفراوی، متعاقب تخلیه مول هیداتی فرم، سابقه کهیر، یرقان انسدادی، کارسینوم پستان یا دستگاه تناسلی و خونریزی های مهبل با علت نامشخص نباید مصرف شود.

هشدارها:
1. مصرف این دارو توسط زنان سیگاری، بویژه افراد بالاتر از 35 سال، خطر بروز بیماری های شریانی را افزایش می دهد.
2. در مبتلایان به زیادی فشار خون و یا افراد چاق با احتیاط تجویز گردد.
3. در صورت سابقه خانوادگی ابتلاء به بیماری های شریانی در بستگان درجه یک زیر سن 45 سالگی و یا ابتلاء به ورید های واریسی، افسردگی شدید، بیحرکت ماندن به مدت طولانی، کم خونی داسی شکل و بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون با احتیاط تجویز شود.

عوارض جانبی:
به دنبال مصرف دارو عوارضی مانند تهوع، استفراغ، سردرد، درد و سفتی پستان ها، تغییراتی در وزن بدن، تغییراتی در میل جنسی، افسردگی، کلوآسما، زیادی فشار خون، تحریک لنزهای تماسی، اختلال عملکرد کبد، تومورهای کبدی، کاهش حجم خون قاعدگی و لکه بینی در اوایل دوره قاعدگی گزارش شده است.

تداخل دارویی:
مصرف همزمان این دارو با ترکیبات القاء کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون، گریزئوفولین و ریفیمپین ها موجب تسریع متابولیسم این دارو و در نتیجه کاهش کارایی درمانی آن می گردد. مصرف همزمان با برخی آنتی بیوتیک های وسیع الطیف مانند آمپی سیلین باعث کاهش جذب مجدد اتینیل استرادیول از روده بزرگ و کاهش اثرات درمانی این دارو می گردد.

نکات قابل توصیه:
در صورت فراموش کردن مصرف دارو در زمان معین، باید به محض بخاطر آوردن مصرف شود. در صورتی که تأخیر درمصرف دارو بیش از 12 ساعت باشد، بهتر است از مصرف آن نوبت خودداری شود و ضمن ادامه مصرف بقیه قرص ها به روال قبلی، از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.

مقدار مصرف:
شروع مصرف قرصها از روز اول دوره قاعدگی و روزانه یک قرص و به مدت 21 روز می باشد. در صورت نیاز پس از یک وقفه 7 روزه، مصرف بسته بعدی قرص ها ادامه می یابد. دوره درمان گاه تا چند ماه طول می کشد.
مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:
Coated Tablet: Cyproterone Acetete 2 mg + Ethinylestradiol 35 mcg

تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
قرص دیان-35    
BAYER SCHERING PHARMA [ آلمان ]
         شفایاب گستر
قرص سیپروترون کامپاند ابوریحان    
داروسازی ابوریحان [ ایران ]
         
قرص اتیسترون    
داروسازی ایران هورمون [ ایران ]
         
تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
DIANE-35 Tablet 2 mg/0.035 mg    
BAYER SCHERING PHARMA [ GERMANY ]
         شفایاب گستر
CYPROTERONE COMPOUND ABURAYHAN TAB    
داروسازی ابوریحان [ IRAN ]
         
ETISTERONE TAB    
داروسازی ایران هورمون [ IRAN ]