قطره چشمی FLUOCORT فلوکورت

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Fluorometholone
گروه دارویی: Corticosteroids
کورتیکواستروئیدها

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور:
داروسازی سینا دارو

موارد مصرف:

این دارو مثل همه کورتیکوستروئیدهای چشمی برای درمان بیماریهای آلرژیک و التهابی پلک ، ملتحمه، قرنیه، و قسمت قدامی کره چشم استفاده می شود. این فراورده به خاطر اینکه در صورت مصرف طولانی با احتمال خیلی کمی موجب افزایش فشار داخل چشمی می شود. نسبت به سایر فراورده ها ترجیح داده می شود.


مکانیسم اثر:

مانند سایر گلوکوکورتیکوئیدها با اتصال به گیرنده های سیتوپلاسمیک و نهایتاً تولید پروتئین هایی که مسئول اثرات ضدالتهابی هستند، باعث کاهش علائم و عوارض التهاب می شود.


فارماکوکینتیک:

از طریق مایع زلالیه، قرنیه، عنبیه، مشیمیه، جسم مژگانی و شبکیه جذب خواهد شد. احتمال جذب سیستمیک نیز وجود دارد.


موارد منع مصرف:

در صورت وجود بیماری های قارچی چشم، التهاب قرنیه ناشی از عفونت حاد هرپس ساده، سابقه سل فعال چشمی، بیماریهای حاد ویروسی، کاتاراکت، گلوکوم مزمن با زاویه باز یا سابقه فامیلی آن، عفونتهای قرینه و ملتحمه و حساسیت به گلیکوکورتیکوئیدها، نباید این فراورده را مصرف کرد.


هشدارها:

  1. مصرف طولانی مدت این دارو احتمال بروز افزایش فشار داخل چشمی، گلوکوم، عصب بینایی و کاهش میزان دید، تولید کاتاراکت و عفونت های ثانوی چشم را افزایش می دهد. درصورت مصرف دارو برای بیش از 10 روز فشار داخل چشمی و عدسی به طور مرتب باید کنترل شود.
  2. بعد از جراحی کاتاراکت، مصرف استروئیدها ممکن است بهبودی را به تاخیر اندازد.


عوارض جانبی:

تاری موقت و ملایم دید، سوزش، خارش و قرمزی و آبریزش از چشم، گلوکوم، نازک شدن قرنیه و پارگی کره چشم، افزایش فشار داخل چشم، آسیب عصب بینایی، کاتاراکت زیرکپسولی، نقص در وضوح و میدان دید و عفونت ثانویه چشمی عوارض جانبی این دارو هستند.


تداخل دارویی:

گلیکوکورتیکوئیدها با افزایش فشار داخل چشمی میزان تاثیر داروهای ضدگلوکوم را کاهش می دهند. مصرف همزمان این دارو با آنتی کولینرژیک ها نیز احتمال بروز گلوکوم حاد با زاویه بسته را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با لنزهای تماسی موجب افزایش احتمال بروز عفونت می شود.


نکات قابل توصیه:

  1. احتمال ایجاد عفونت باکتریایی و التهاب قرنیه، کاهش دید و آسیب شدید چشمی وجود دارد، لذا داروهای چشمی را باید با رعایت مسائل بهداشتی برای جلوگیری از آلودگی بکار برد.
  2. ماده محافظ موجود در فراورده (بنزالکونیوم کلراید)ممکن است جذب لنز تماسی نرم شود، لذا حداقل 15 دقیقه بعد از مصرف دارو، لنز تماسی نرم در چشم قرار داده می شود.
  3. برای بیماران دیابتی یا بیماریهای نازک کننده قرنیه و صلبیه با احتیاط مصرف شود.
  4. قبل از مصرف، ظرف دارو را به شدت تکان دهید.


مقدار مصرف:

یک یا دو قطره ازسوسپانسیون دو تا چهار بار در روز روی ملتحمه ریخته شود.


اشکال دارویی:

Ophthalmic Suspnsion 0.1%


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
قطره چشمی فلوکورت
داروسازی سینا دارو [ ایران ]

تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
FLUOCORT OPH DROP
داروسازی سینا دارو [ IRAN ]