اطلاعات داروی ماپروتیلین Maprotiline (قرص)
مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir
نام علمی دارو: Maprotiline
گروه دارویی: Antidepressants 
مصرف در بارداری:
موارد مصرف:
این دارو برای بهبود بیماری افسردگی به خصوص وقتی تسکین لازم باشد، تجویز می‌شود.
مکانیسم اثر:
این دارو برداشت مجدد سروتونین و نوراپی نفرین به داخل پایانه عصبی را مهار می‌کند . در نتیجه باعث تحرک گیرنده‌های می‌شود.
 
فارماکوکینتیک:
ماپروتیلین از طریق خوراکی به طور کامل جذب می شود. در کبد متابولیزه شده و دارای متابولیت فعال می‌باشد. 88% دارو به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود. . نیمه عمر پلاسمایی آن 58-27 ساعت می‌باشد. زمان شروع اثر دارو 3-2 هفته پس از مصرف می‌باشد. این دارو از طریق صفرا و کلیه دفع می‌شود.
 
موارد منع مصرف:
در صورت وجود سابقه بیماری صرع و حملات تشنجی و همچنین در انفارکتوس میوکارد نباید مصرف شود.
هشدارها:
درموارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود. 
آسم، اختلالات خونی، الکلسیم حاد، گلوکوم با زاویه بسته، افزایش فشار داخل چشم، احتباس ادرار، و اختلالات دو قطبی و قلبی-عروقی،‌عیب کار کبد، پرکاری تیروئید، سابقه انفارکتوس،‌ میوکارد‌و اسکیزوفرنی.
 
عوارض جانبی:
خشکی دهان ، خواب‌آلودگی، تاری دید، اختلال در تطابق و افزایش فشار داخل چشم، یبوست، تهوع، اشکال در ادرار کردن،‌افت فشار خون وضعیتی،‌افزایش ضربان قلب، سنکوپ ، آریتمی، تعریق، بثورات جلدی، لرزش دست، کهیر، اختلالات رفتاری(بخصوص در کودکان)‌، هیپومانیا، توهم(بخصوص در سالمندان)،‌افزایش اشتها، تغییر وزن، تشنج، اختلالات حرکتی و دیسکینزی، تب،‌آگرانولوسیتوز، لوکوپنی، ائوزینوفیلی، ترومبوسیتوپنی، کاهش سدیم خون و اختلال در عملکرد کبد از عوارض جانبی دارو هستند.
تداخل دارویی:
در صورت مصرف همزمان این دارو با دارو‌های ضدآریتمی خطر بروز آریتمی افزایش می یابد. ریفامپین غلظت پلاسمایی این دارو را کاهش داده و موجب کاهش اثرات آن می‌شود. درصورت مصرف همزمان با داروهای ضد افردگی مهار کننده مونوآمینواکسیداز ، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش فشار خون رخ می‌دهد. این دارو اثر ضد تشنج داروهای ضد صرع را کاهش می‌دهد در صورت مصرف همزمان با آنتی‌هیستامین‌ها اثرات تسکین‌بخش و آنتی‌موسیکارینی‌ افزایش می‌یابد. مصرف همزمان این دارو با ترفنادین موجب افزایش خطر بروز آریتمی بطنی می گردد. این دارو اثر داروهای کاهنده فشار خون را افزایش داده اما اثر کلونیدین و گوانیتیدین را کاهش می‌دهد. مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد جنون فنوتیازینی موجب افزایش غلظت پلاسمایی این دارو و افزایش اثرات ضد موسیکارینی می‌گردد. این دارو اثر شل کننده عضلانی با کلوفن را افزایش می‌دهد. داروهای ضد بارداری خوراکی اثر ضد افسردگی این دارو را کاهش می دهند. سایمتیدین غلظت پلاسمایی این دارو را افزایش می دهد.
نکات قابل توصیه:
1.قطع مصرف این دارو باید به تدریج و با نظر پزشک انجام شود. 
2.مصرف این دارو بایستی حداقل دو هفته پس از قطع داروی ضد افسردگی آنزیم آمینواکسیداز شروع شود. با این وجود، حداقل یک هفته پس از قطع مصرف این دارو می‌توان مصرف سایر داروهای ضد افسردگی را آغاز نمود. 
3.دوره درمان این دارو باید کامل شود. 
4.برای حصول اثر درمانی مطلوب ،‌ممکن است 3-2 هفته زمان مورد نیاز باشد. 
5.در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو،اگر رژیم درمانی به صورت چند نوبت در روز باشد، به محض به یادآوردن، آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده و دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری شود. اگر رژیم درمانی بصورت مصرف هنگام خواب باشد، از مصرف نوبت فراموش شده هنگام صبح باید خودداری شود. بهتر است در این مورد، با پزشک مشورت شود. 
6.از مصرف فرآورده های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو باید خودداری شود. 
7.به دلیل بروز احتمال سرگیجه و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند ، باید احتیاط نمود. 
8.به دلیل بروز احتمال سرگیجه هنگام برخاستن ناگهانی از حالت نشسته یا خوابیده باید احتیاط نمود. 
9.این دارو ممکن است سبب خشکی دهان شود. در صورت تداوم این عارضه پس از 2 هفته باید با پزشک مشورت شود. 
10. صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اضطراری، باید از مصرف این دارو باید مطلع شود.
مقدار مصرف:
بزرگسالان: در ابتدا mg/day75-25(سالخوردگان mg/day25) در مقادیر منقسم مصرف می‌شود که در صورت نیاز و تحمل بیمار می‌توان مقدار مصرف را به میزان mg/day25 افزایش داد.
مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:
Scored Tablet: 25mg . 75mg
تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
قرص ماپروتیلین رازک 75 میلی گرم
داروسازی رازک [ ایران ]
 
قرص ماپروتیلین رازک 25 میلی گرم
داروسازی رازک [ ایران ]
 
تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
MAPROTILINE RAZAK 75MG TAB
داروسازی رازک [ IRAN ]
 
MAPROTILINE RAZAK 25MG TAB
داروسازی رازک [ IRAN ]
اطلاعات داروها،اطلاعات دارویی و مشخصات داروها،جستجوی دارو،دارویاب،داروهای ضد افسردگی،عوارض دارو،مرکز اطلاعات دارویی ایران،معرفی دارو،پایگاه اطلاعات دارویی