پودر IVF-M لئوفیلیزه مریونال
آمپول MENOGON منوگون 75واحد اف اس اچ+75واحد ال اچ
آمپول MENOPUR منوپیور 75واحد اف اس اچ+75واحد ال اچ

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Menotropins
گروه دارویی: Hypothalamic and Pituitary Hormones
هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز


مصرف در بارداری:
موارد مصرف:

منوتروپین ها همراه با HCG به منظور تحریک تخمک گذاری و باروری در آن دسته از بیماران مبتلا به اختلال عملکرد تخمدانی که دچار نارسائی اولیه تخمدان نباشند، استفاده می شود. بطور کلی منوتروپین ها در بیماران مبتلا به کم کاری غدد جنسی ناشی از هیپوتالاموس که به کلومیفن پاسخ نداده اند، داروی انتخابی برای القاء تخمک گذاری می باشند. مصرف همزمان منوتروپین و HCG به منظور تحریک و تسریع تکامل سلول های تخمک در تکنیک های باروری خارج از بدن(IVF) بکار برده می شود. این ترکیب دارویی همچنین به منظور تحریک اسپرماتوژنز در مردان مبتلا به کمکاری بیضه ها ناشی از کمبود گنادوتروپین اولیه یا ثانویه، استفاده می شود.


مکانیسم اثر:

منوتروپین ها حاوی LHو FSH می باشند. ترکیب این دو هورمون موجب تحریک رشد فولیکول و بلوغ آن می گردد. تجویز منوتروپین ها، به دنبال تجویز HCG و افزایش غلظت تستوسترون، موجب القاء اسپرماتوژنر می گردد.


فارماکوکینتیک:

این دارو از طریق کلیه دفع می گردد.


موارد منع مصرف:

در صورت وجود خونریزی غیر طبیعی واژن با علت نامشخص و همچنین در کیست تخمدان یا بزرگی بیش از حد تخمدان ها که مربوط به سندرم پلی کیستیک نمی باشد، نباید از منوتروپین ها استفاده شود.


هشدارها:

1. استفاده از منوتروپین ها برای القاء تخمک گذاری در زنان نابارور، همراه با شیوع زیاد بارداری چند قلو یا چند قلوزایی می باشد. این امر می تواند خطر تولد نوزادان نارس و سایر مشکلات همراه با حاملگی چند قلو را افزایش دهد.
2. رژیم دارویی بسته به پاسخ هر بیمار متغیر بوده و چنانچه تخمدانها بطور غیر طبیعی بزرگ شده یا غلظت استرادیول سرم در روز آخر درمان با منوتروپین ها، بیش از حد افزایش یافته باشد، نباید HCG را تجویز نمود.


عوارض جانبی:

از عوارض شایع مصرف دارو در خانم ها می توان به بزرگ شدن تخمدان ها یا کیست تخمدانی خفیف تا متوسط، درد، تورم و تحریک در ناحیه تزریق، بروز بثورات جلدی در سطح بدن یا درمان محل تزریق و نیز چند قلوزائی اشاره نمود.


تداخل دارویی:
نکات قابل توصیه:

1. دارو باید به میزان مناسب تجویز گردد و در حین درمان ، بیمار کاملاً تحت نظر و کنترل پزشک قرار گیرد.
2. وجود مشکلاتی همچون خونریزی های غیر طبیعی واژن و نیز کیست یا بزرگی تخمدان ها موجب تغییر پاسخ بیمار به درمان دارویی می شود.
3. طی درمان ، درجه حرارت روزانه بدن و نیز زمان مقاربت باید دقیقاً ثبت گردد.


مقدار مصرف:

میزان داروی تجویزی، بایستی بطور انفرادی و بر اساس نیاز هر بیمار، بر مبنای پاسخ بالینی وی تنظیم گردد.در صورت عدم وقوع تخمک گذاری پس از یک دوره درمان رژیم درمانی را می توان مجدداً تکرار نمود. در صورتی که پس از2 دوره درمان باز هم تخمک گذاری باز هم رخ ندهد، باید حتی المقدور از شیوه های دیگر درمان استفاده گردد.
به منظور القاء تخمک گذاری 75 واحدLH و 75 واحدFSH، یک بار در روز و به مدت 7 روز یا بیشتر به شکل تزریق عضلانی تجویز می شود که بدنبال آن 5000 تا 000/10 واحد HCG یک روز پس از آخرین مقدار مصرف منوتروپین ها، تجویز می شود. در صورت نیاز، می توان مقدار مصرف دارو را به 150-75 واحدFSH و 150-75 واحد LH هر 4 ساعت یک بار و به مدت 5 روز افزایش داد.
در درمان ناباروری مردان و کم کاری بیضه ها ناشی از کمبود گنادوتروپین ها 75 واحد FSH و 75 واحد LH به صورت تزریق داخل عضلانی، 3 بار در هفته( به اضافه 2000 واحد HCG دو بار در هفته) و به مدت حداقل 4 ماه تجویز می شود. در صورتی که اسپرماتوژنز، پس از چهار ماه افزایش نیافته باشد، میزان تجویز را باید به میزان 150 واحد FSH و 150 واحد LH، سه بار در هفته ( بدون ایجاد تغییر در میزان HCG)، افزایش داد.

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir
اشکال دارویی:

For Injection:75 IU FSH + 75 IU LH


تولیدات این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
آمپول منوگون 75واحد اف اس اچ+75واحد ال اچ
FERRING [ آلمان ]
دایا طب
آمپول منوپیور 75واحد اف اس اچ+75واحد ال اچ
FERRING [ آلمان ]
دایا طب
پودر لئوفیلیزه مریونال
IBSA [ سوئیس ]
شفایاب گستر
پودر لئوفلیزه آی وی اف-ام 75 واحد
LG LIFE SCIENCES [ کره ]
امید دارو سلامت


تولیدات این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
MENOGON Injection,75 IU FSH+75 IU LH
FERRING [ GERMANY ]
دایا طب
MENOPUR Injection,75 IU FSH+75 IU LH
FERRING [ GERMANY ]
دایا طب
MERIONAL Injection,Powder,Lyophilized
IBSA [ SWITZERLAD ]
شفایاب گستر
IVF-M Injection,Powder,Lyophilized 75 IU
LG LIFE SCIENCES [ KOREA ]
امید دارو سلامت