سرنگ تک دوز پنومو 23 PNEUMO

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو:     Pneumococcal Vaccines
گروه دارویی:     Vaccins Immunoglobulins and Antisera
واکسن ها،ایمنوگلوبولین ها و ضد سرم ها


مصرف در بارداری:     
موارد مصرف:
این فرآورده برای ایجاد ایمنی فعال بر علیه پنومونی و باکتریمی و سایر عفونت های پنوموککی ناشی از انواع مختلف Pneumoniae Streptococcus موجود در واکسن مصرف می شود.
این واکسن برای افرادی که در معرض خطر ابتلای به بیماری های پنوموککی هستند یا بیماران مبتلا به بیماری های مزمن و بدخیم و افراد با سن بیشتر از 65 سال و در بیماران دارای نارسائی کبدی، کلیوی، ریوی و قلبی توصیه می شود.
بیماران فاقد طحال فعال و افراد مبتلا به عفونت HIV(با یا بدون علائم بالینی)، بیماران تحت درمان طولانی مدت با کورتیکوستروئیدها و بیماران دارای سیستم ایمنی ضعیف که مستعد ابتلای به پنومونی هستند، نیز واکسینه می شوند.

مکانیسم اثر:
این واکسن با داشتن آنتی ژن های پلی ساکارید کپسولی 23 نوع مختلف پنوموکک، در مقابل 23 نوع بیماری زا و شایع پنوموکک مصونیت ایجاد می کند.
ایمنی زایی : مصونیت بعد از 14 روز تا 3 هفته و در 80-60% افراد ایجاد می شود و برای بیش از 5 سال باقی می ماند.

فارماکوکینتیک:
موارد منع مصرف:
این فرآورده در موارد حساسیت به هر یک از اجزای واکسن ، کودکان کمتر از 2 سال، سابقه قبلی واکیسیناسیون با هر نوع واکسن پلی والان پنوموککی، سابقه هر نوع علائم نورولوژیک بعد از تزریق این واکسن، بیماران تحت درمان با داروهای کاهنده سیستم ایمنی، عفونتهای حاد ریوی و سایر عفونتهای فعال ( مگر اینکه عدم تزریق واکسن عواقب وخیم تری داشته باشد.) نباید مصرف شود.

هشدارها:
1. در بیماران با ضعف پاسخهای ایمنی هومورال( ناشی از آگاماگلوبولینمی، مولتیپل یلوم، بیماریهای لنفوپرولیفراتیو یا استفاده از داروهای کاهنده سیستم ایمنی)، این واکسن ممکن است قادر به ایجاد مصونیت نباشد. همچنین واکسن پنوموکک در بیماران فاقد طحال و یا مبتلا به بدکاری طحال ناشی از کم خونی داسی شکل ممکن است است اثر ایمن زائی کمتری داشته باشد.
2. به دلیل عدم ایجاد مصونیت مطلوب، برای استفاده در کودکان با سن کمتر از 2 سال توصیه نمی شود.
3. زمان واکسیناسیون بسیار مهم می باشد، به طور مثال، واکسن پنوموکک باید در موارد ذیل دو هفته قبل از اقدام درمانی مورد نظر صورت گیرد: عمل جراحی برداشت طحال، شیمی درمانی سرطان، استفاده از داروهای کاهنده سیستم ایمنی و پیوند مغز استخوان. در خلال مدت شیمی درمانی سرطان و پرتو درمانی باید از انجام واکسیناسیون خودداری کرد. همچنین افراد مبتلا به عفونت HIV( با یا بدون علائم بالینی) باید در اسرع وقت بعد از تأیید تشخیص واکسینه شوند.
4. تزریق داخل پوستی واکسن ممکن است عوارض موضعی شدیدی را باعث شود.

عوارض جانبی:
واکنشهای سیستمیک شامل تب پایین و به ندرت تب حاد، سردرد، درد عضلانی، سندرم Guillain-Barre، واکنشهای آنافیلاکتوئید، جوشهای پوستی، درد و التهاب مفاصل و تهوع و استفراغ می باشد. واکنشهای موضعی شامل درد، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق معمولاً 3-2 روز بعد از واکسیناسیون است.

تداخل دارویی:
نکات قابل توصیه:
1. به دلیل سطح بالای پادتن پنوموککی و احتمال افزایش واکنش نسبت به واکسن، از تزریق واکسن به بیماران مبتلا به عفونتهای پنوموککی و افراد دارای سابقه پنومونی پنوموککی اجتناب شود.
2. از آنجا که واکنشهای آرتوس و سیستمیک با تزریق نوبت دوم این واکسن مشاده شده است و نیز نوبت یادآوری باعث افزایش سطح پادتن ها نمی گردد، از واکسیناسیون مجدد و تزریق نوبت یادآوری باید خودداری کرد.
3. در افرادی که تحت درمان پیشگیری از عفونت پنوموکی می باشند، درمان پروفیلاکسی باآنتی بیوتیک بعد از واکسیناسیون نباید قطع شود.
4. مصرف همزمان واکسن آنفلونزا با این واکسن، بدون افزایش عوارض جانبی، پاسخ ایمنی مطلوبی را ایجاد می کند.
5. در صورت نیاز به برداشت طحال و شیمی درمانی یا سایر موارد کاهش سطح ایمنی حداقل 2 هفته قبل از انجام روش درمانی این واکسن باید تزریق شود. در صورت جراحی اورژانس، واکسن باید بلافاصله بعد از عمل تزریق شود.
6. برای افراد واکسینه شده که به طور مداوم در معرض خطر ابتلای به بیماری های پنوموککی هستند (بیماران بدون طحال، سندروم نفروتیک و بیماران بالاتر از 65 سال) بعد از 5 سال باید واکسیناسیون مجدد انجام شود.
7. واکسن را باید در دمای 8-2 درجه سانتیگراد نگهداری کرد. واکسن را همانطور که عرضه شده باید مصرف کرد و نیازی به آماده سازی و رقیق کردن ندارد. از انجماد واکسن جلوگیری شود.

مقدار مصرف:
این فرآورده باید از راه زیر جلدی یا داخل عضلانی(ترجیحاً در عضله دلتوئید یا ران) تزریق شود و از تزریق داخل وریدی و داخل پوستی آن باید خودداری کرد. مقدار لازم برای مصونیت، تزریق 5/0 میلی لیتر از واکسن می باشد. بعد از انقضای تاریخ مصرف، واکسن را نباید استفاده کرد. هر واکسن 5/0 میلی لیتری حاوی 25 میکروگرم از هر نوع آنتی ژن های پلی ساکاید کپسولی 23 نوع پنوموکک می باشد.

مشخصات و اطلاعات داروها - www.daruyab.blog.ir

اشکال دارویی:
Injection:0.5 ml

تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
سرنگ تک دوز پنومو 23    
SANOFI PASTEUR [ فرانسه ]
کی بی سی


تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو    تولیدکننده [کشور]    توضیحات    وارد کننده
PNEUMO 23 Injection    
SANOFI PASTEUR [ FRANCE ]
         کی بی سی