اطلاعات داروی گوسه رلین، گوسرلین، Goserelin

مرکز اطلاعات و مشخصات داروها، دارویاب - www.daruyab.blog.ir

نام علمی دارو (ژنریک): Goserelin
گروه دارویی: Hypothalamic and Pituitary Hormones
هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز

موارد مصرف:

داروی Goserelin یک آنالوگ گونادورلین با خصوصیات مشابه با آن است. جهت ساپرس کردن تولید هورمون‌های جنسی در درمان نئوپلاسم‌های بدخیم پروستات، در سرطان سینه در زنان قبل از سن یائسگی یا حوالی یائسگی و در درمان اندومتروزیزو فیبروئید رحم کاربرد دارد. همچنین به عنوان داروی کمکی در تحریک تخمک‌گذاری همراه با گونادوتروپین‌ها در درمان نازایی به کار می‌رود. معمولاً به صورت استات تجویز می‌شود اما دوزها برحسب پایه بیان می‌گردند. mg 5/10 Goserelin acetate تقریباً معادل با mg 10 Goserelin می‌باشد. فرآورده Goserelin acetate به صورت depot (تجمع دارویی در بدن) نیز موجود می‌باشد که از این طریق یک دوز معادل با mg 6/3 Goserelin به طریق زیرپوستی در دیواه جلویی شکم تزریق می‌شود و استرادیول و تسترون را به صورت 28 روز مهار می‌کند. در پایان این دوره باید پاسخ کامل درمانی حاصل شده باشد و در درمان با دوزهای تکرار شونده با فواصل 28 روز ادامه می‌یابد. در آندومتروزیز درمان تا 6 ماه ادامه می‌یابد و در زنانی که آنمی حاصل از فیبروئید رحم دارند درمان تا 3 ماه قبل از جراحی همراه با مکمل آهن ادامه می‌یابد. در مردان مبتلا به سرطان پروستات فرآورده‌هایی که دوزی معادل با mg 8/10 Goserelin را فراهم می‌کنند هر 12 هفته مصرف می‌شوند. در درمان پروستات یک داروی ضد آندروژن مثل سیپروترون استات را چند روز قبل از شروع درمان با Goserelin تجویز می‌کنند و حداقل به صورت 3 هفته ادامه می‌یابد.


مکانیسم اثر:
فارماکوکینتیک:

داروی Goserelin تقریباً به طور کامل متعاقب تزریق زیرپوستی جذب می‌گردد و نیمه عمر حذف سرمی آن 2 تا 4 ساعت می‌باشد که در بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی این زمان افزایش می‌یابد. بیش از 90% دوز تجویزی در ادرار دفع می‌شود که به صورت داروی تغییر نکرده و متابولیت‌ها می‌باشد.


موارد منع مصرف:

مصرف این دارو در حاملگی اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود که ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین شود.


هشدارها:

عوارض جانبی:

همانند Gonadorelin
دربعضی زنان ممکن است خونریزی از واژن در طی شروع درمان ایجاد شود که به صورت طبیعی به طور خودبخود برطرف می‌شود. آرترالژی و پاراستزی نیز گزارش شده است.


تداخل دارویی:
نکات قابل توصیه:
مقدار مصرف:
اشکال دارویی: