نام علمی دارو (ژنریک): Nifedipine
گروه دارویی: Cardiovascular Drugs 
داروهای قلبی عروقی

مصرف در بارداری:
موارد مصرف:
نیفیدیپین در درمان آنژین و کنترلزیادی فشار خون مصرف می‌شود. این دارو در کنترل آنژین وازوسپاستیک یا آنژین ناپایدار در بیمارانی که قادر به تحمل داروهای مسدودکننده گیرنده بتا-آدرنرژیک یا نیترات‌ها نیتسند یا علائم بیماری آنها با این داروها از بین نمی‌رود، و کنترل آنژین کلاسیک مصرف می‌گردد.

مکانیسم اثر:
فارماکوکینتیک:
نیفیدیپین به طور کامل و سریع از راه خوراکی جذب می‌شود و به دلیل متابولیسم عبور اول از کبد، فراهمی زیستی آن 60 تا 75 درصد است. فراهمی زیستی ان دارو در صورت عیب کار کبد افزایش می‌یابد. پیوند این دارو با پروتئین‌های پلسما بسیار زیاد است (98-92 درصد). نیمه عمر این دارو تقریباً 2 ساعت است. اثر نیفیدیپین خوراکی 20 دقیقه پس از مصرف شروع می‌شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت، با مصرف قرص 2-1 ساعت است. 80 درصد دارو از راه کلیه به صورت متابولیت و 20 درصد آن از طریق صفرا و مدفوع دفع می‌شود.

موارد منع مصرف:
این دارو در کاهش بیش از حد فشار خون نیابد مصرف شود.

هشدارها:
1-مصرف دارو در صورت بروز درد ایسکمیک یاتشدید درد موجود، بلافاصله پس از شروع درمان، باید قطع شود. 
2-در موارد زیر،‌این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: شوک کاردیوژنیک و حساسیت به داروهای مسدودکننده کانال کلسیمی. 
3-در بیماران مبتلا به عیب کار کبد، کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد. 
4-اندازه‌گیری فشار خون. انجام آزمون ECG و اندازه‌گیری ضربان قلب در طول مصرف دارو ضروری است. هنگام مصرف پروکائین آمید یا کینیدین همراه با داروهای مسدودکننده کانال کلسیمی، باید احتیاط نمود، زیرا هر دو گروه از داروهای دارای اثرات اینوتروپیک مثبت هستند. در صورت مصرف همزمان داروهای کاهنده پتاسیم خون با این داروها، اثرات کاهنده فشار خون ممکن است تشدید شود.

عوارض جانبی:
سردرد، برافروختگی، سرگیجه، بی‌حالی، تاکی کاردی، تپش سریع قلب، خیز، بثورات جلدی، تهوع،تکرر ادرار، درد چشمو هیپرپلازی لثه با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل دارویی:
غلظت پلاسمایی کینیدین یا مصرف نیفیدیپین کاهش می‌یابد. نیفیدیپین غلظت پلاسمایی فنی‌توئین را افزیش می‌دهد. مصرف همزمان نیفیدیپین با داروهای مسدودکننده گیرنده‌های بتا-آدرنرژیک ممکن است سبب کاهش شدید فشار خون و نارسایی قلب شود. احتمال افزایش غلظت پلاسمایی دیگوکسین با مصرف نیفیدیپین وجود دارد.

نکات قابل توصیه:
1-مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد. 
2-این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. از این رو مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد. 
3-کاهش دفعات بروز درد قفسه سینه ممکن است بیمار را تشویق به فعالیت بیش از حد کند. بنابراین در مورد میزان تمرینات بدنی باید با پزشک مشورت شود. 
4-از مصرف سایر داروهای به خصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند، باید خودداری شود. 
5-در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر شود.

مقدار مصرف:
مقدار مصرف این دارو در درمان آنژین و افزایش فشار خون در بزرگسالان، ابتدا 10 میلی‌گرم 3 بار در روز می‌باشد که این مقدار را می‌توان بر حسب نیاز و تحمل بیمار طی 14-7 روز افزایش داد. در مورد بیماران بستری در بیمارستان که تحت مراقبت دقیق می‌باشد، می‌توان مقدار مصرف دارو را هر 6-4 ساعت به میزان 10 میلی‌گرم افزایش داد تا نشانه‌های بیماری کنترل شود. 
بیشینه مقدار مصرف در صورت مصرف مقدار واحد تا 30 میلی‌گرم و مقدار مصرف تام این دارو تا mg/day180 روز تعیین کرد، البته به شرطی که وضعیت طی 3 روز به طور مرتب پی‌گیری شود ( در شروع 10 میلی‌گرم 3 بار در روز تجویز شود و سپس مرحله به مرحله هر بار مقدار مصرف از 10 میلی‌گرم و سپس به 30 میلی‌گرم بر اساس نیاز و تحمل بیمار افزایش می‌یابد. 
مقدر مصرف اشکال دارویی پیوسته رهش در بزرگسالان در درمان آنژین mgday 60-30 (که بر حسب نیاز و تحمل بیمار طی 14-7 روز مقدار آن تنظیم می‌شود) و در درمان زیادی فشار خون ابتدا mg/day 30 و سپس mg/day 60-30 (که بر حسب نیاز و تحمل بیمار طی 14-7 روز مقدار آن تنظیم می‌شود) می‌باشد.

اشکال دارویی:
Capsule/Film Coated Tablet : 10 mg Tablet or Capsule ( SR) : 30mg

 تولیدات  این دارو (نام های فارسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
قرص آهسته رهش آدالات ال آ 30میلی گرم
BAYER SCHERING PHARMA [ آلمان ]
  شفایاب گستر
قرص نیفیدیپین تولیددارو 10 میلی گرم
داروسازی تولید دارو [ ایران ]
 
پرل نیفی-ژل 10 میلی گرم
داروسازی دانا [ ایران ]
 
پرل زانیفد 10 میلی گرم
داروسازی زهراوی [ ایران ]
 
تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی):
نام تجاری دارو تولیدکننده [کشور] توضیحات وارد کننده
ADALAT LA Tablet 30 mg,Extended Release
BAYER SCHERING PHARMA [ GERMANY ]
  شفایاب گستر
NIFEDIPINE TOLIDDAROU 10MG TAB
داروسازی تولید دارو [ IRAN ]
 
NIFI-GEL 10MG PEARL
داروسازی دانا [ IRAN ]
 
ZANIFED 10MG PEARL
داروسازی زهراوی [ IRAN ]